679 000 SEK
Omsättning
▼ 49,3%
399 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 49,1%
97%
Soliditet
Mycket God
58,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
224 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-11-22

Substansvärdering

Tillgångar:5 572 105 SEK
Skulder:-65 875 SEK
Substansvärde:4 913 154 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark finansiell ställning med exceptionellt hög soliditet på 97.0% och en mycket hög vinstmarginal på 58.8%, vilket indikerar en effektiv kostnadskontroll och lönsam verksamhet. Trots detta uppvisar företaget en tydlig negativ trend med kraftiga nedgångar i både omsättning (-49.2%) och resultat (-49.1%) jämfört med föregående år. Denna kombination av hög lönsamhet men kraftig omsättningsminskning tyder på en strategisk omställning eller en avveckling av verksamhetsdelar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver analys och rådgivning inom den finansiella sektorn samt ägande och förvaltning av fast egendom och finansiella instrument. Den höga vinstmarginalen är typisk för rådgivningsverksamhet med låga rörliga kostnader, medan ägandet av fastigheter och finansiella instrument förklarar den höga soliditeten och tillgångsbasen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 784 000 SEK till 399 000 SEK, en minskning på 49.1%. Nedgången följer omsättningsminskningen men den höga vinstmarginalen bevarades, vilket indikerar att kostnadsstrukturen är välkontrollerad.

Soliditet: Soliditeten på 97.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimal skuldsättning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 5 148 314 SEK till 4 913 154 SEK, en nedgång på 4.6%. Denna minskning kan förklaras av utdelning eller förluster i andra resultatposter trots det positiva rörelseresultatet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 1 337 861 SEK till 678 835 SEK, en nedgång på 49.2%. Detta tyder på en betydande reducering av verksamhetsvolymen eller avveckling av vissa verksamhetsområden.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 49.2% indikerar risk för kontinuerligt krympande verksamhet
  • Resultatnedgång på 49.1% trots hög vinstmarginal visar på utmaningar i att upprätthålla verksamhetsvolym
  • Minskande eget kapital kan begränsa framtida investeringsmöjligheter

Möjligheter

  • Exceptionellt hög soliditet på 97.0% ger utrymme för strategiska investeringar eller expansion
  • Mycket hög vinstmarginal på 58.8% visar på effektiv verksamhet med goda möjligheter till lönsam tillväxt
  • Stabil tillgångsbas på 5 572 105 SEK ger finansiell trygghet för att navigera genom omställningsperioder

Trendanalys

Omsättningen visar en tydlig och kraftigt negativ trend med en minskning från 5,4 miljoner SEK 2021 till endast 679 000 SEK 2024, vilket innebär en nedgång på över 87% på tre år. Även resultatet efter finansnetto följer samma starkt fallande trend, från 4,9 miljoner till 399 000 SEK, vilket indikerar en dramatisk krympning av verksamhetens lönsamhet. Trots den kraftiga omsättnings- och vinstminskningen har företagets finansiella stabilitet förbättrats avsevärt. Eget kapital var relativt stabilt kring 5 miljoner SEK de tre sista åren, medan soliditeten ökade kraftigt från 63,7% till 97,0%, vilket tyder på en avsevärd minskning av skuldsättningen. Vinstmarginalen sjönk från extremt höga 90,5% till stabila 58-59%, vilket fortfarande är mycket högt och indikerar att den kvarvarande verksamheten är exceptionellt lönsam. Utvecklingen pekar på att företaget genomgått en fundamental förändring där en stor del av verksamheten har avvecklats eller sålts av, vilket resulterat i mycket lägre omsättning men samtidigt en betydligt starkare balansräkning. Framtiden tycks peka mot en mycket mindre men extremt lönsam och skuldfri verksamhet, möjligen med färre men mer profitabla kunder eller en helt annan verksamhetsinriktning.