6 571 524 SEK
Omsättning
▲ 2%
142 376 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 146,2%
24,3%
Soliditet
God
2,2%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:809 043 SEK
Skulder:-612 107 SEK
Substansvärde:196 936 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en tydlig förbättringstrend från ett svårt resultatår till en positiv vändning. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 1,9% har bolaget genomfört en dramatisk resultatförbättring från en förlust på 308 404 SEK till en vinst på 142 376 SEK. Den kraftiga tillväxten i eget kapital med 261% indikerar en betydande stärkning av den finansiella basen, sannolikt genom återinvestering av vinst. Företaget, som är etablerat sedan 1969, verkar ha genomgått en framgångsrik omstrukturering eller förbättrad effektivisering.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver försäljning av blommor och blomsterarrangemang, en bransch som ofta kännetecknas av säsongsbetonade variationer och konkurrens från både fysiska butiker och onlineaktörer. De relativt låga siffrorna i förhållande till företagets ålder tyder på att det är en mindre, nischad verksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt med 450 780 SEK från en förlust på 308 404 SEK föregående år till en vinst på 142 376 SEK. Denna förbättring tyder på att företaget har lyckats öka sin lönsamhet genom antingen höjda priser, förbättrad kostnadskontroll eller effektiviseringar.

Soliditet: En soliditet på 24,3% anses vara något låg men acceptabel för en mindre handelsverksamhet. Den indikerar att 24,3% av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger ett visst skydd mot nedgångar, men samtidigt en betydande beroendeställning till lånade medel.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt med 142 377 SEK från 54 559 SEK till 196 936 SEK. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av den positiva vinsten under året, vilket har stärkt företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 128 383 SEK från 6 470 512 SEK till 6 598 895 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 1,9%. Detta visar på en stabil, om än blygsam, försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den låga vinstmarginalen på 2,2% gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller en minskad försäljning.
  • Soliditeten på 24,3% är relativt låg och visar på ett beroende av extern finansiering, vilket kan medföra ränterisker.
  • Omsättningstillväxten är mycket blygsam (+1,9%), vilket kan indikera en mogen eller stagnande marknad.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på +146,2% visar en stark förbättring av lönsamheten och operativ effektivitet.
  • Kraftig tillväxt i eget kapital med 261% ger en stabilare finansiell grund för framtida investeringar eller expansion.
  • Tillgångarna ökade med 169 275 SEK till 809 043 SEK, vilket kan tyda på investeringar som kan bära framtida tillväxt.