1 760 000 SEK
Omsättning
▲ 14,4%
237 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 746,4%
80%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
433 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-19

Substansvärdering

Tillgångar:1 306 911 SEK
Skulder:-156 858 SEK
Substansvärde:626 053 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en paradoxal utveckling med starka resultatförbättringar men samtidigt försämring i balansräkningen. Omsättningen har ökat med 14,4% till 1 759 614 SEK och resultatet har förbättrats dramatiskt med 746,4% till 237 000 SEK, vilket indikererar en god operativ effektivitet. Den höga vinstmarginalen på 13,5% bekräftar detta. Däremot visar eget kapital och totala tillgångar en negativ trend med minskningar på 17,9% respektive 14,5%, vilket tyder på att företaget antingen har gjort stora utdelningar eller investeringar som inte syns i balansräkningen. Soliditeten på 80% är dock exceptionellt stark och ger företaget god finansiell stabilitet trots dessa förändringar.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom signalteknik för järnvägsunderhåll och nybyggnation, en nischad bransch med sannolikt långa projektcykler och specialiserade kunder. Verksamheten kräver troligen betydande tekniska kompetenser och certifieringar. Företaget är baserat i Göteborg, vilket placerar det i en region med stark järnvägsinfrastruktur och potentiella storkunder som Trafikverket.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 28 000 SEK till 237 000 SEK. Denna förbättring med 746,4% indikererar en mycket stark ökning av lönsamheten, troligen genom förbättrad kostnadseffektivitet eller högre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 80,0% är mycket hög och visar att företaget är extremt välkapitaliserat med låg belåning. Detta ger en mycket god finansiell buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 762 580 SEK till 626 053 SEK, en nedgång på 136 527 SEK (-17,9%). Denna minskning, trots ett positivt resultat, tyder starkt på att ägarna har tagit ut en betydande utdelning under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 538 180 SEK till 1 759 614 SEK, en positiv tillväxt på 14,4% som visar att företaget lyckats expandera sin verksamhet trots den generella minskningen av tillgångar.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig minskning av eget kapital och totala tillgångar kan begränsa företagets framtida investerings- och tillväxtmöjligheter om trenden fortsätter
  • Den dramatiska minskningen av balansomslutningen från 1 528 109 SEK till 1 306 911 SEK kan indikera avveckling av verksamhetskapacitet eller att företaget har sålt av viktiga tillgångar

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 80% ger utrymme för framtida investeringar och expansion utan att behöva extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 13,5% visar att företaget har en lönsam affärsmodell med god prissättningskraft
  • Stark tillväxt i både omsättning (+14,4%) och resultat (+746,4%) indikerar god marknadsposition och efterfrågan på företagets specialisttjänster