-2 SEK
Omsättning
▼ 100%
-50 313 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 333,1%
73,4%
Soliditet
Mycket God
−389,6%
Vinstmarginal
Förlust
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-13

Substansvärdering

Tillgångar:399 850 SEK
Skulder:-106 434 SEK
Substansvärde:293 416 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en extremt oroande utveckling med en katastrofal minskning av omsättningen från 966 028 SEK till endast 12 913 SEK, vilket indikerar en nästan total avsaknad av verksamhet under 2024. Den stora förlusten på 50 313 SEK tillsammans med en kraftig nedgång i eget kapital och tillgångar pekar på en allvarlig kris. Trots en relativt hög soliditet på 73,4% är detta främst en följd av att tillgångarna har minskat snabbare än skulderna, inte en indikation på finansiell styrka. Företaget verkar vara i en djup omstruktureringsfas eller på gränsen till avveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett aktiebolag inom snickeri- och måleriarbeten, registrerat 2015 i Stockholm. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad och kräver kontinuerlig orderstock för att generera stabil omsättning. Den extremt låga omsättningen på 12 913 SEK tyder på att företaget praktiskt taget har upphört med sin kärnverksamhet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats drastiskt från en vinst på 21 586 SEK till en förlust på 50 313 SEK. Denna förlust är särskilt anmärkningsvärd mot bakgrund av den extremt låga omsättningen och visar att företaget har haft fasta kostnader som inte kunnat täckas.

Soliditet: Soliditeten på 73,4% är tekniskt sett hög, men denna siffra är missvisande. Den höga andelen beror främst på att tillgångarna har minskat kraftigt (från 574 336 SEK till 399 850 SEK) medan skulderna troligen också minskat. Det är inte en indikation på finansiell hälsa utan snarare en artefakt av en avvecklingssituation.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 508 730 SEK till 293 416 SEK, en nedgång på 215 314 SEK. Denna minskning beror direkt på årets förlust och visar hur förluster urholkar företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen har kollapsat från 966 028 SEK till 12 913 SEK, en minskning på 99%. Detta är en extremt ovanlig och allvarlig försämring som indikerar att företaget knappt har haft någon verksamhet under 2024.

Huvudrisker

  • Existensrisk på grund av extremt låg omsättning på endast 12 913 SEK som inte täcker grundläggande verksamhetskostnader
  • Kontinuerlig kapitalförstöring med en minskning av eget kapital med 215 314 SEK under ett år
  • Risk för obetalbara skulder trots relativt hög soliditet, eftersom tillgångarnas värde och likviditet är låg
  • Förlust av kundbas och marknadsposition efter att omsättningen kollapsat med 99%

Möjligheter

  • Den höga soliditeten ger teoretiskt sett utrymme för att omstarta verksamheten med ny finansiering
  • Företaget har fortfarande kvar en kapitalbas på 293 416 SEK som skulle kunna användas för en omstart
  • Branscherfarenhet sedan 2015 kan utnyttjas för att återta marknadsandelar om verksamheten startas om