1 816 000 SEK
Omsättning
▲ 2,2%
528 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 12,2%
84%
Soliditet
Mycket God
29,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
270 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2023-11-09

Substansvärdering

Tillgångar:830 448 SEK
Skulder:-136 721 SEK
Substansvärde:693 727 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motsägelsefull bild med stark lönsamhet men oroande kapitalförsämring. Trots en marginell omsättningsökning på 2,2% till 1,8 miljoner SEK och en mycket hög vinstmarginal på 29,1%, har företaget upplevt en kraftig nedgång i eget kapital (-35,6%) och totala tillgångar (-30,5%). Detta tyder på att den höga vinsten inte har ackumulerats i bolaget utan snarare har utdelats eller använts för andra ändamål, vilket påverkar den långsiktiga stabiliteten trots en hög soliditet.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom dataskyddsutveckling med säte i Malmö, en bransch som vanligtvis kännetecknas av höga marginaler och låga tillgångsbehov. Denna verksamhetsprofil stämmer väl överens med den mycket höga vinstmarginalen på 29,1% och den höga soliditeten, vilket är typiskt för kunskapsintensiva tjänsteföretag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade med 73 000 SEK från 601 000 SEK till 528 000 SEK, en nedgång på 12,2%. Detta är anmärkningsvärt då omsättningen samtidigt ökade, vilket indikerar ökade kostnader eller sämre prispress.

Soliditet: En soliditet på 84,0% är exceptionellt stark och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat och har låga skulder i förhållande till sina tillgångar. Detta ger en god buffert mot motgångar.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt med 383 572 SEK från 1 077 299 SEK till 693 727 SEK. Denna dramatiska minskning på 35,6%, som är större än årsresultatet, tyder starkt på att en betydande del av vinsten har utdelats till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade med 39 611 SEK från 1 776 886 SEK till 1 816 497 SEK, vilket motsvarar en tillväxt på 2,2%. Detta visar på en stabil men mycket blygsam omsättningsutveckling.

Huvudrisker

  • Kraftig urholkning av eget kapital med 383 572 SEK, vilket kan begränsa företagets möjligheter till framtida investeringar och expansion.
  • Minskande resultat trots ökad omsättning, vilket pekar på stigande kostnader eller försämrad lönsamhet.
  • Betydande minskning av totala tillgångar med 363 910 SEK, vilket kan påverka den operativa kapaciteten.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 29,1% visar på en effektiv verksamhet med god prissättningskraft.
  • Exceptionellt stark soliditet på 84,0% ger en robust finansiell struktur och låg insolvensrisk.
  • Stabil kundbas med en liten men positiv omsättningstillväxt på 2,2%.

Trendanalys

Trenderna är starkt negativa för de flesta balansposter (resultat, eget kapital, tillgångar) trots en liten positiv omsättningstillväxt. Det övergripande målet verkar vara att maximera kortsiktiga utdelningar till ägarna på bekostnad av företagets långsiktiga kapitalbas och tillväxtpotential.