2 727 576 SEK
Omsättning
▲ 5,4%
325 433 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 22,5%
28,5%
Soliditet
God
10,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 572 159 SEK
Skulder:-1 791 656 SEK
Substansvärde:555 008 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och balansräkning men en oroande nedgång i lönsamhet. Omsättningen ökade med över 470 000 SEK till 3,1 miljoner SEK, vilket indikerar god marknadsutveckling. Den samtidiga resultatnedgången på nästan 100 000 SEK till 325 433 SEK tyder dock på ökade kostnader eller lägre marginaler. Den kraftiga tillväxten i eget kapital (+52,9%) och tillgångar (+36,6%) pekar på att företaget har genomfört betydande investeringar, vilket förklarar den sänkta soliditeten på 28,5%. Överlag befinner sig företaget i en expansionsfas med försämrad lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget driver restaurangverksamhet och uthyrning av fastighetsutrymmen, vilket innebär två distinkta verksamheter. Restaurangbranschen är känd för sina tunna marginaler och höga rörliga kostnader, medan fastighetsuthyrning ger mer stabil inkomst. Kombinationen kan ge diversifiering men kräver även avancerad kostnadsallokering mellan verksamheterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 420 014 SEK till 325 433 SEK, en minskning på 94 581 SEK eller 22,5%. Denna nedgång, trots högre omsättning, tyder starkt på att kostnaderna har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 28,5% är acceptabel men inte stark för en restaurangverksamhet. Det indikerar att 28,5% av tillgångarna finansieras med eget kapital och 71,5% med skulder. Nivån ger utrymme men kräver noggrann uppföljning, särskilt med tanke på de stora tillgångsinvesteringarna.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 362 979 SEK till 555 008 SEK, en tillväxt på 192 029 SEK. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till att årets resultat (325 433 SEK) har tillförts kapitalet, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 615 449 SEK till 3 089 893 SEK, en positiv tillväxt på 474 444 SEK eller 18,1%. Detta visar på framgångsrik försäljningsutveckling och ökad marknadsandel.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 94 581 SEK trots högre omsättning är en stor risk för lönsamheten på sikt.
  • Hög tillväxt i tillgångar (+689 366 SEK) kan tyda på stora investeringar som ännu inte ger avkastning, vilket belastar likviditeten.
  • Soliditeten på 28,5% visar ett betydande skuldbelopp, vilket ökar finansiell sårbarhet vid räntehöjningar eller försämrad försäljning.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 474 444 SEK visar på god marknadsacceptans och potential för framtida intäktsökning.
  • Kraftig ökning av eget kapital med 192 029 SEK förstärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Investeringarna i tillgångar (nu 2,6 miljoner SEK) kan ge förbättrad kapacitet och effektivitet, vilket i framtiden kan vända den negativa resultattrenden.