485 463 SEK
Omsättning
▲ 5%
270 172 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 30,1%
10,3%
Soliditet
Stabil
55,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 440 298 SEK
Skulder:-3 084 493 SEK
Substansvärde:355 805 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Enligt avtal har lånet till Fastigheten i Umeå (investering via Tessin) på 100 000 kr förfallit till betalning den 31 december 2023. Då projektet inte färdigställts i tid har återbetalning inte kunnat ske enligt avtal. Tessin har den 27 februari 2024 meddelat att låntagaren har trätt i konkurs. Fordran redovisas till 0 kr i bokslutet i avvaktan på ytterligare besked.

Analys av viktiga händelser

  • En fordran på 100 000 SEK från ett lån till ett fastighetsprojekt i Umeå (via Tessin) har nedskrivits till 0 SEK efter att låntagaren gick i konkurs. Detta har direkt påverkat resultatet och det egna kapitalet negativt.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en positiv omsättningstillväxt men samtidigt en kraftig nedgång i resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 55.6% indikerar en effektiv kostnadskontroll på den löpande verksamheten, men den låga soliditeten på 10.3% och förlusten av en fordran på 100 000 kr pekar på betydande finansiella utmaningar och sårbarhet. Företaget verkar vara lönsamt i sin kärnverksamhet men påverkas av externa investeringar och har en svag balansräkning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver läkartjänster inom vård, undervisning, rådgivning och medicinsk konsultverksamhet. Denna typ av verksamhet är ofta personalintensiv med relativt låga kapitalinvesteringar, vilket stämmer överens med den höga vinstmarginalen och de begränsade tillgångarna i förhållande till omsättningen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt från 386 492 SEK till 270 172 SEK, en minskning på 30.1%. Denna kraftiga nedgång, trots högre omsättning, tyder på att extraordinära kostnader eller förluster (som nedskrivningen av fordran) har påverkat resultatet.

Soliditet: En soliditet på 10.3% är mycket låg och indikerar ett högt belåningsgrad. Företaget är starkt beroende av skulder för att finansiera sina tillgångar, vilket medför en betydande finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 361 663 SEK till 355 805 SEK, en nedgång på 1.6%. Denna minskning beror helt på att årets resultat (270 172 SEK) var lägre än utdelning och/eller andra förändringar.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 462 552 SEK till 485 463 SEK, en positiv tillväxt på 5.0%. Detta visar att företaget lyckas öka sina intäkter från sin kärnverksamhet.

Huvudrisker

  • Mycket låg soliditet på 10.3% skapar en stor sårbarhet för oförutsedda händelser och försämrade betalningsvillkor.
  • Förlusten på 100 000 SEK från en konkursdrabbad fastighetsinvestering visar på risker med investeringar utanför kärnverksamheten.
  • Kraftig resultatnedgång med 30.1% trots ökad omsättning är en varningssignal för lönsamheten.

Möjligheter

  • Omsättningen växer med 5.0%, vilket visar att efterfrågan på företagets läkartjänster är stark.
  • En mycket hög vinstmarginal på 55.6% från den löpande verksamheten visar på en effektiv och potentiellt mycket lönsam kärnverksamhet.