1 263 000 SEK
Omsättning
▲ 45%
643 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 69,7%
60,9%
Soliditet
Mycket God
50,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-06

Substansvärdering

Tillgångar:1 033 528 SEK
Skulder:-404 139 SEK
Substansvärde:629 389 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under 2023. Med en omsättningstillväxt på 45,0% och en resultattillväxt på nästan 70% har verksamheten expanderat betydligt. Den mycket höga vinstmarginalen på 50,9% indikerar en effektiv och lönsam verksamhetsmodell. Soliditeten på 60,9% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal pekar på ett företag i en accelererad tillväxtfas med excellenta finansiella resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver tandvård, hälsobefrämjande behandlingar och konsultuppdrag inom tandhygienistens kompetensområde. Den höga vinstmarginalen är typisk för specialisttjänster inom tandvård där kunskapsintensiva tjänster kan prissättas högt i förhållande till kostnaderna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 379 000 SEK till 643 000 SEK, en ökning med 264 000 SEK eller 69,7%. Denna höga resultattillväxt överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och skalfördelar.

Soliditet: Soliditeten på 60,9% är mycket stark och långt över branschgenomsnitt. Detta innebär att företaget har låg belåning och kan motstå ekonomiska nedgångar bättre än mer belånade konkurrenter.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 326 142 SEK till 629 389 SEK, en tillväxt på 303 247 SEK eller 93,0%. Denna kraftiga ökning beror främst på att det goda resultatet har bibehållits i företaget istället för att utdelas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 870 949 SEK till 1 262 519 SEK, en tillväxt på 391 570 SEK eller 45,0%. Detta visar en betydande expansion av verksamheten och ökad efterfrågan på tjänsterna.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets framgång kan locka till sig ökad konkurrens i tandvårdsmarknaden
  • Beroendet av specialistkompetens (tandhygienister) skapar sårbarhet vid personalomsättning

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 629 389 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för ytterligare expansion och investeringar
  • Den mycket höga vinstmarginalen på 50,9% ger utrymme för prissättningsstrategier och marknadsföringsinvesteringar
  • Tillgångstillväxten på 50,7% till 1 033 528 SEK visar att företaget investerar i sin verksamhet för framtida tillväxt

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättningstillväxt (+45,0%), resultattillväxt (+69,7%), eget kapital tillväxt (+93,0%) och tillgångstillväxt (+50,7%). Företaget befinner sig i en stark expansiv fas med förbättring inom alla nyckelområden. Den snabbare tillväxten i resultat jämfört med omsättning indikerar ökad effektivitet och skalfördelar.