166 000 SEK
Omsättning
▲ 26,7%
118 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 29,7%
82%
Soliditet
Mycket God
71%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:234 167 SEK
Skulder:-43 271 SEK
Substansvärde:190 896 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar exceptionellt starka resultat och tillväxttendenser under 2023, vilket indikerar en mycket lovande utveckling. Den dubbla tillgångstillväxten och nästan fördubbling av eget kapital pekar på en kraftfull expansion. Den extremt höga vinstmarginalen på 71% och soliditeten på 82% visar på en mycket effektiv verksamhet med minimala skulder. Företaget verkar befinna sig i en accelererad tillväxtfas med stark lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom IT-branschen med fokus på molntjänster, programvaruutveckling, infrastrukturtjänster och IT-utbildning. Den höga vinstmarginalen är typisk för tjänsteföretag inom IT med låga direkta kostnader och skalbar verksamhet. Baserat i Landskrona verkar företaget kunna leverera högt värde till kunder med begränsade tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 91 000 SEK till 118 000 SEK, en ökning med 29.7% som demonstrerar förmåga att öka lönsamheten snabbare än omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 82.0% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimala skulder i förhållande till tillgångarna, vilket ger stor finansiell flexibilitet.

Eget kapital: Eget kapital nästan fördubblades från 97 349 SEK till 190 896 SEK, en ökning på 96.1% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 131 417 SEK till 165 834 SEK, en tillväxt på 26.7% som visar på framgångsrik försäljningsutveckling och marknadspenetration.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningsbasen på 165 834 SEK gör företaget sårbart för förlust av enskilda kunduppdrag
  • Kraftig tillväxt kan vara svår att upprätthålla på längre sikt från denna låga basnivå
  • Begränsade tillgångar på 234 167 SEK kan begränsa investeringsmöjligheter för framtida expansion

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 71% ger utrymme för investeringar och prisjusteringar
  • Soliditet på 82% ger excellent kapacitet för framtida finansiering och lån
  • Tillgångstillväxt på 101.4% visar på stark kapacitet att skala verksamheten
  • Branschen inom molntjänster och IT-tjänster har fortsatt god tillväxtpotential

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättningstillväxt +26.7%, resultattillväxt +29.7%, eget kapital tillväxt +96.1%, tillgångstillväxt +101.4%. Företaget befinner sig i en accelererad tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.