553 000 SEK
Omsättning
▲ 159,6%
445 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 241%
82,3%
Soliditet
Mycket God
80,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-26

Substansvärdering

Tillgångar:608 791 SEK
Skulder:-85 916 SEK
Substansvärde:416 875 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation under 2023 med dramatiska förbättringar på samtliga nyckeltal. Den kraftiga omsättningsökningen på 159,6% kombinerat med en resultatförbättring från förlust till hög vinst indikerar en framgångsrik omställning eller genombrott i verksamheten. Den mycket höga soliditeten på 82,3% och vinstmarginalen på 80,6% pekar på en mycket finansiellt sund verksamhet med god lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom fastighetsbranschen samt utbildning och träning inom hästsport. Den kombinerade verksamheten tyder på en nischad affärsmodell där kompetens inom två skilda områden utnyttjas. Företaget är registrerat sedan 2019 och har sitt säte i Hallsberg.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats dramatiskt från en förlust på -39 000 SEK till en vinst på 445 000 SEK, en positiv förändring på 484 000 SEK. Denna förvandling från rött till svart talar för starkt förbättrad lönsamhet och kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 82,3% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och god finansiell stabilitet. Detta ger goda förutsättningar för framtida investeringar och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital har ökat från 330 163 SEK till 416 875 SEK, en tillväxt på 86 712 SEK eller 26,3%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets starka resultat på 445 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat kraftigt från 213 115 SEK till 552 730 SEK, en ökning med 339 615 SEK eller 159,6%. Detta indikerar en betydande expansion av verksamheten eller framgångsrika nya uppdrag.

Huvudrisker

  • Den dramatiska tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till två nischade branscher som kan vara känsliga för konjunktursvängningar
  • Den höga vinstmarginalen på 80,6% kan locka till konkurrens och därmed pressa på marginalerna framöver

Möjligheter

  • Den starka finansiella positionen med 416 875 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar för framtida expansion och investeringar
  • Den bevisade förmågan att skala upp verksamheten från 213 115 SEK till 552 730 SEK i omsättning på ett år visar på en skalbar affärsmodell
  • Den mycket höga soliditeten på 82,3% ger utrymme för strategisk finansiering av tillväxt utan att äventyra företagets finansiella stabilitet

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+159,6%), resultattillväxt (+1241,0%), eget kapital tillväxt (+26,3%) och tillgångstillväxt (+79,7%). Denna konsekvent positiva utveckling across alla nyckeltal indikerar en mycket framgångsrik omställning eller genombrottsår för företaget.