181 200 SEK
Omsättning
▲ 75,9%
172 527 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 94,2%
88,9%
Soliditet
Mycket God
95,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
80 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-30

Substansvärdering

Tillgångar:211 362 SEK
Skulder:-23 465 SEK
Substansvärde:187 897 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter på alla nyckeltal. Den nästan fördubblade omsättningen och resultatet indikerar ett genombrottsår där verksamheten skalats upp avsevärt. Den extremt höga vinstmarginalen på 95,2% och soliditeten på 88,9% pekar på en mycket kostnadseffektiv verksamhet med minimala skulder. Företaget befinner sig i en stark expansionsfas med goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver artistisk verksamhet och är baserat i Hudiksvall. Den höga vinstmarginalen är typisk för konstnärliga verksamheter där kostnaderna ofta är låga i förhållande till intäkterna, särskilt vid digital distribution eller enskilda uppdrag med hög avkastning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 88 841 SEK till 172 527 SEK, en ökning med 94,2%. Den högre tillväxttakten i resultat jämfört med omsättning indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet.

Soliditet: Soliditeten på 88,9% är exceptionellt hög och innebär att företaget är mycket självförsörjande och har en mycket låg skuldsättning, vilket ger stor finansiell stabilitet och låg risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 130 874 SEK till 187 897 SEK, en tillväxt på 43,6%. Denna ökning beror främst på att större delen av årets vinst har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 102 991 SEK till 181 200 SEK, en tillväxt på 75,9%. Detta visar en betydande ökning av intäkterna, troligen genom fler eller större uppdrag.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet kan vara beroende av enskilda stora projekt eller artisters popularitet, vilket skapar osäkerhet i intäktsunderlaget.
  • Den snabba tillväxten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt, särskilt inom den artistiska sektorn som kan vara cyklisk.
  • Den extremt höga vinstmarginalen kan locka till konkurrens, vilket i framtiden kan pressa ner priser och marginaler.

Möjligheter

  • Den starka balansräkningen med 187 897 SEK i eget kapital ger goda förutsättningar att investera i nya projekt eller marknadsföring för att driva ytterligare tillväxt.
  • Den bevisade förmågan att mer än fördubbla resultatet på ett år visar på en skalbar affärsmodell med stor potential.
  • Den höga soliditeten ger utrymme att ta på sig lån till förmånliga villkor om investeringsbehov uppstår för att accelerera tillväxten ytterligare.

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+75,9%), resultattillväxt (+94,2%), tillväxt i eget kapital (+43,6%) och tillgångstillväxt (+53,7%). Detta indikerar en holistisk och hållbar finansiell utveckling där företaget inte bara ökar intäkterna utan också stärker sin balansräkning avsevärt.