1 152 947 SEK
Omsättning
▲ 38,8%
215 173 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 37,9%
72,8%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:852 503 SEK
Skulder:-206 805 SEK
Substansvärde:525 698 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Företagets omsättning har ökat med mer än 30 % p.g.a av en ökad orderingång.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • En viktig förklaring till den starka omsättningstillväxten är den ökade orderingången som nämns i årsredovisningen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark tillväxt i omsättning och tillgångar men samtidigt en kraftig nedgång i lönsamhet. Den höga soliditeten på 72,8% indikerar ett stabilt kapitalunderlag, men den fallande vinstmarginalen från föregående år är en varningssignal. Företaget verkar investera kraftigt i tillväxt (synligt i den höga tillgångstillväxten på 65,4%), vilket temporärt trycker på resultatet. Situationen tyder på ett företag i en expansiv fas där intäkter ökar snabbare än vinsten.

Företagsbeskrivning

Företaget, som registrerades 2007, bedriver import och försäljning av textil, möbler och inredningsartiklar samt agenturverksamhet. Denna verksamhetsmodell med import och försäljning av varor förklarar sannolikt den betydande tillgångstillväxten, vilket kan bero på ökade lagerinvesteringar för att möta den högre efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk avsevärt med 37,9% från 346 353 SEK till 215 173 SEK, trots den högre omsättningen. Detta tyder på att kostnaderna (t.ex. inköpspriser, frakt, marknadsföring) har ökat i högre takt än intäkterna.

Soliditet: Soliditeten på 72,8% är exceptionellt hög och mycket stark. Det betyder att över två tredjedelar av företagets tillgångar finansieras av eget kapital, vilket ger en låg belåningsgrad och stor finansiell motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade med 30,8% från 401 917 SEK till 525 698 SEK. Denna förbättring drivs helt av årets resultat på 215 173 SEK, vilket har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 38,8% från 831 361 SEK till 1 149 552 SEK, vilket indikerar en stark marknadsacceptans och ökad försäljning.

Huvudrisker

  • Den stora resultatminskningen på 37,9% är en betydande risk och indikerar potentiella lönsamhetsproblem eller ökade kostnader som inte helt kompenseras av högre försäljning.
  • Den snabba tillväxten i tillgångar på 65,4% till 852 503 SEK kan innebära risker kopplade till lagerhållning och bundet kapital om efterfrågan avtar.

Möjligheter

  • Den starka omsättningstillväxten på 38,8% till 1 149 552 SEK visar på en tydlig marknadspotential och att företaget lyckas öka sin försäljning avsevärt.
  • Den höga soliditeten på 72,8% ger företaget utrymme att finansiera framtida investeringar och expansion utan att behöva ta på sig onödiga skulder.
  • Den ökade orderingången som rapporterats kan vara en indikator på ett långvarigt positivt marknadstrend som företaget kan fortsätta att dra nytta av.