6 148 000 SEK
Omsättning
▼ 17,3%
334 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 130,3%
20%
Soliditet
God
5,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:2 955 045 SEK
Skulder:-2 367 410 SEK
Substansvärde:539 635 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Vi har särskilt beaktat hur effekterna av covid-19 utbrottet har påverkat bolagets utveckling. Vi bedömer att påverkan på bolaget är begränsad.

Händelser efter verksamhetsåret

Spridningen av coronaviruset har efter balansdagen inte påvisat någon nämnvärd påverkan på bolaget.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget bedömde att effekterna av covid-19-pandemin under räkenskapsåret hade en begränsad påverkan på verksamheten.
  • Efter balansdagen bedömdes inte coronavirusets spridning ha haft någon nämnvärd negativ påverkan på bolaget.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2021) i

Sammanfattning

Företaget visar en komplex finansiell bild med motsägelsefulla trender. Trots en betydande minskning i omsättning med 17.3% har företaget mer än fördubblat sitt resultat och starkt förbättrat sin balansräkning. Denna kombination tyder på en framgångsrik omstrukturering eller kostnadsrationalisering, där företaget har lyckats öka lönsamheten trots lägre försäljningsvolym. Soliditeten på 20% är relativt låg men har säkerligen förbättrats från tidigare år med tanke på den starka tillväxten i eget kapital.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver import och export av produkter inom järn, trädgård och bygghandel, vilket innebär att det är exponerat för konjunktursvängningar i byggsektorn och internationella handelsflöden. Verksamheten kräver vanligtvis betydande rörelsekapital för lager och kundkrediter, vilket speglas i tillgångarnas storlek.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades avsevärt från 145 000 SEK till 334 000 SEK, en ökning med 189 000 SEK eller 130.3%. Denna dramatiska ökning trots lägre omsättning indikerar en stark förbättring av lönsamheten genom antingen högre marginaler, lägre kostnader eller båda.

Soliditet: Soliditeten på 20.0% är något under branschgenomsnittet för handelsföretag och indikerar ett visst skuldbelåningsgrad. Detta innebär en viss sårbarhet för räntehöjningar och ekonomiska nedgångar, men trenden är positiv med den starka kapitaltillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 284 268 SEK till 539 635 SEK, en tillväxt på 255 367 SEK eller 89.8%. Denna fördubbling kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 334 000 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 588 581 SEK till 6 226 918 SEK, en nedgång på 1 361 663 SEK eller 17.3%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, förlorade kunder eller en medveten strategi att fokusera på mer lönsamma produkter.

Huvudrisker

  • Den kraftiga omsättningsminskningen på 17.3% (1 361 663 SEK) utgör en betydande risk om den fortsätter och inte kan kompenseras av ytterligare effektiviseringar.
  • Den relativt låga soliditeten på 20.0% begränsar företagets möjligheter att ta på sig ytterligare lån för investeringar utan att äventyra finansiell stabilitet.
  • Verksamheten inom import/export och byggsektorn gör företaget sårbart för internationella supply chain-disruptioner och konjunkturnedgångar i byggbranschen.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen på 130.3% (189 000 SEK) visar på en mycket effektiv kostnadskontroll och operativ excellens som kan utnyttjas vid en eventuell omsättningstillväxt.
  • Den starka tillväxten i eget kapital med 89.8% (255 367 SEK) ger ett bättre fundament för framtida investeringar och ökad kredittrovärdighet.
  • Tillgångarnas ökning med 61.5% (1 125 136 SEK) till 2 955 045 SEK tyder på investeringar som kan bära framtida tillväxt, till exempel i lager eller maskiner.