1 179 887 SEK
Omsättning
▼ 59,6%
128 531 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,1%
27,3%
Soliditet
God
10,9%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:434 292 SEK
Skulder:-315 603 SEK
Substansvärde:118 690 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Det har inte förekommit några väsentliga händelser under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en mycket kraftig nedgång under räkenskapsåret 2023 med försämring inom samtliga nyckeltal. Omsättningen har mer än halverats, resultatet har minskat med över 80% och det egna kapitalet har kraftigt reducerats. Trots den dramatiska nedgången uppvisar bolaget fortfarande en positiv vinstmarginal på 10,9%, vilket indikerar att verksamheten fortfarande är lönsam men i betydligt mindre skala. Situationen tyder på ett företag som genomgår en svår period, möjligen på grund av förändrade marknadsförhållanden eller minskad efterfrågan inom musikbranschen.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsulttjänster inom ekonomi, administration och logistikplanering samt uthyrning av ljud- och ljusanläggningar åt aktörer och artister inom musikbranschen. Verksamheten kompletteras med förvaltning av värdepapper. Denna typ av verksamhet är typiskt cyklisk och känslig för konjunktursvängningar i kultur- och underhållningsbranschen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 809 811 SEK till 128 531 SEK, en minskning med 84,1%. Trots den kraftiga nedgången är resultatet fortfarande positivt, vilket visar att verksamheten bibehåller lönsamhet men i mycket mindre skala.

Soliditet: Soliditeten på 27,3% är acceptabel men inte stark. Den indikerar att företaget finansieras till cirka en fjärdedel med eget kapital, vilket ger en viss buffert men samtidigt visar på försämrad finansiell styrka jämfört med tidigare år.

Eget kapital: Det egna kapitalet reducerades från 440 159 SEK till 118 690 SEK, en minskning med 73,0%. Denna kraftiga kapitalförsämring beror främst på det sämre resultatet under året.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 2 923 947 SEK till 1 180 865 SEK, en nedgång med 59,6%. Detta indikerar en betydande minskning av verksamhetsvolymen eller förlorade kunder.

Huvudrisker

  • Kraftig omsättningsminskning på 59,6% från 2 923 947 SEK till 1 180 865 SEK indikerar allvarliga utmaningar i att generera intäkter
  • Resultatnedgång med 84,1% från 809 811 SEK till 128 531 SEK visar på betydande lönsamhetsproblem
  • Eget kapital minskat med 73,0% från 440 159 SEK till 118 690 SEK, vilket begränsar företagets finansiella handlingsutrymme
  • Cyklisk verksamhet inom musikbranschen gör företaget sårbart för konjunktursvängningar och förändrade konsumtionsmönster

Möjligheter

  • Positiv vinstmarginal på 10,9% trots svåra förhållanden visar att verksamheten fortfarande är lönsam
  • Befintlig kundbas och specialistkompetens inom musikbranschens ekonomi- och logistikbehov kan utgöra en styrka vid marknadsåterhämtning
  • Diversifierad verksamhet med både konsulttjänster och uthyrning av utrustning ger flera intäktskällor
  • Låga tillgångar på 434 292 SEK kan indikera en smidig organisation med möjlighet att snabbt anpassa sig till marknadsförändringar