8 273 181 SEK
Omsättning
▲ 1,3%
886 154 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 2,2%
47,5%
Soliditet
Mycket God
10,7%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 205 394 SEK
Skulder:-2 929 931 SEK
Substansvärde:1 686 244 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en stabil kärnverksamhet med hög vinstmarginal men tecken på strukturella utmaningar. Trots marginellt lägre omsättning bibehålls en stark lönsamhet på över 10%, vilket indikerar effektiv kostnadskontroll. Den mest oroande trenden är den kraftiga minskningen av eget kapital med 22.6%, vilket tyder på att vinsten inte har ackumulerats utan snarare använts för andra ändamål. Företaget har en solid finansieringsstruktur med 47.5% soliditet men befinner sig i en fas där kapitalförvaltning kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom skötsel och underhåll av grönytor, snöskottning och mark- och trädgårdsanläggningar, ett stabilt men konjunkturkänsligt segment med säsongsbetonad verksamhet. Etablerat sedan 2014 i Stockholm har det en nischad verksamhet som kräver kontinuerliga investeringar i utrustning och fordon, vilket speglas i tillgångarna på över 6 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 906 356 SEK till 886 154 SEK, en minskning på 20 202 SEK eller -2.2%. Trots lägre omsättning bibehölls en mycket god lönsamhet på 10.7%, vilket indikerar god kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 47.5% är god och visar att företaget har en stabil finansieringsstruktur där nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger god kreditvärdighet och beredskap för oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital minskade kraftigt från 2 177 181 SEK till 1 686 244 SEK, en nedgång på 490 937 SEK eller -22.6%. Denna betydande minskning, trots ett positivt resultat, tyder på att kapital har utdelats eller använts för andra ändamål än reinvesteringar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 8 359 002 SEK till 8 279 221 SEK, en nedgång på 79 781 SEK eller -1.0%. Detta visar en stabil men något svagare försäljningsutveckling jämfört med föregående år.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av eget kapital med 490 937 SEK på ett år kan begränsa investeringsmöjligheter och finansiell flexibilitet
  • Marginell nedgång i både omsättning och resultat kan indikera konkurrenspress eller svag efterfrågeutveckling
  • Säsongsbetonad verksamhet med snöskottning skapar osäkerhet vid milda vintrar

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 10.7% visar på effektiv verksamhetsstyrning och god prissättning
  • Tillgångstillväxt på 1.9% till 6 205 394 SEK indikerar fortsatta investeringar i verksamheten
  • God soliditet på 47.5% ger utrymme för framtida expansion eller lån