444 000 SEK
Omsättning
▼ 11,4%
422 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 15,8%
69%
Soliditet
Mycket God
95,1%
Vinstmarginal
Mycket Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-01-02

Substansvärdering

Tillgångar:814 458 SEK
Skulder:-204 704 SEK
Substansvärde:378 405 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande försäljningstrender. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 95,1% indikerar effektiv kostnadskontroll, men den samtidiga omsättningsminskningen på 11,4% tyder på att företaget möter utmaningar i att generera tillräckligt med intäkter. Den starka soliditeten och tillgångstillväxten pekar på ett finansiellt stabilt företag som investerar i framtiden, men den negativa resultattillväxten kräver uppmärksamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver konsultverksamhet inom värmeanläggningar, bygg och fastighet samt event och arrangemang. Denna mångfacetterade verksamhetsmodell kan förklara den höga vinstmarginalen, typisk för expertisbaserade konsulttjänster med låga rörliga kostnader. Den geografiska placeringen i Svalöv kan påverka kundunderlaget och tillväxtpotentialen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 501 000 SEK till 422 000 SEK, en minskning med 79 000 SEK eller 15,8%. Trots den lägre omsättningen lyckades företaget behålla ett mycket högt resultat, vilket visar på excellenta marginaler.

Soliditet: En soliditet på 69,0% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 323 336 SEK till 378 405 SEK, en förbättring med 55 069 SEK eller 17,0%. Denna tillväxt beror sannolikt på att större delen av årets vinst har placerats tillbaka i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 500 982 SEK till 443 686 SEK, en nedgång med 57 296 SEK eller 11,4%. Detta är en tydlig försämring som indikerar färre projekt eller lägre intäkter per kund.

Huvudrisker

  • En minskad omsättning på 11,4% pekar på en risk för att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster avtar.
  • Resultatet sjönk med 15,8% trots den höga vinstmarginalen, vilket är en varningssignal om att den nuvarande verksamhetsmodellen kanske inte är hållbar på sikt.

Möjligheter

  • En mycket hög vinstmarginal på 95,1% ger ett utmärkt cash flow för att finansiera framtida investeringar och expansion.
  • Tillgångarna ökade med 25,1% till 814 458 SEK, vilket visar att företaget investerar i sin verksamhet och bygger kapacitet för framtiden.
  • Den starka soliditeten på 69,0% ger ett robust finansiellt sköld och möjliggör lättare att säkra lån för tillväxtsatsningar om så önskas.

Trendanalys

Trenderna är motstridiga: negativ utveckling för omsättning (-11,4%) och resultat (-15,8%) står mot positiv utveckling för eget kapital (+17,0%) och tillgångar (+25,1%). Detta skapar en bild av ett företag som, trots lägre intäkter, förvaltar sina resurser mycket effektivt och stärker sin balansräkning.