253 000 SEK
Omsättning
▲ 11%
1 173 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 422,3%
52,7%
Soliditet
Mycket God
464,3%
Vinstmarginal
Artificiell
5 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-05

Substansvärdering

Tillgångar:3 912 036 SEK
Skulder:-1 851 709 SEK
Substansvärde:2 060 327 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget avyttrat andelar med vinst, utöver det har inga väsentliga händelser inträffat under året.

Händelser efter verksamhetsåret

Några väsentliga händelser har inte inträffat efter räkenskapsårets utgång.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har under året avyttrat andelar med vinst, vilket är den primära förklaringen till den extremt höga resultatförbättringen.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling under 2023 med en dramatisk förbättring av lönsamheten och en betydande kapitaltillväxt. Den extremt höga vinstmarginalen på 464,3% är dock artificiell och orsakad av en engångshändelse (avyttring av andelar med vinst), vilket indikerar att denna lönsamhetsnivå inte är hållbar i normal verksamhet. Företaget har gått från förlust till hög vinst och stärkt sin balansräkning avsevärt, men den låga omsättningen i förhållande till resultatet och tillgångarna tyder på att kärnverksamheten kan vara begränsad.

Företagsbeskrivning

Företaget är registrerat i Landskrona, Skåne, och har varit verksamt sedan 2017. Den specifika verksamheten är inte detaljerat specificerad i den tillgängliga datan, men den finansiella utvecklingen med en låg omsättning och en extremt hög vinst från avyttringar tyder på att det kan röra sig om ett holdingbolag eller ett företag med investeringsverksamhet som huvudaktivitet.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -364 000 SEK till en vinst på 1 173 000 SEK, en ökning med 1 537 000 SEK eller 422,2%. Denna enorma förbättring är huvudsakligen driven av en engångsförsäljning av andelar, inte av den löpande verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 52,7% är mycket stark och indikerar ett lågt belåningsgrad. Företaget har en god finansiell stabilitet och klarar av att absorbera förluster tack vare sitt höga eget kapital i förhållande till tillgångarna.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 905 542 SEK till 2 060 327 SEK, en ökning med 1 154 785 SEK eller 127,5%. Denna starka tillväxt är en direkt följd av den höga vinsten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen uppgick till 252 733 SEK för 2023, vilket är en ökning med 24 731 SEK eller 11,0% jämfört med föregående års 228 002 SEK. Denna tillväxt är positiv men relativt blygsam i absoluta tal.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen är artificiell och orsakad av en engångshändelse, vilket skapar en risk för att lönsamheten inte är repeterbar och kan sjunka kraftigt nästa år.
  • Kärnverksamhetens omsättning på 252 733 SEK är mycket låg, vilket indikerar en begränsad eller frånvarande operativ verksamhet och ett beroende av icke-operativa intäkter.
  • Den snabba tillväxten i eget kapital och resultat är svår att upprätthålla utan ytterligare engångsförsäljningar.

Möjligheter

  • Den starka soliditeten på 52,7% ger företaget goda möjligheter att investera i ny verksamhet eller att klara av ekonomiska nedgångar.
  • Den betydande kapitaltillgången på 3 912 036 SEK skapar en platform för framtida investeringar och tillväxt.
  • Den starka resultatförbättringen från föregående år visar på en god kapacitet att generera avkastning på investeringar.

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar på FÖRBÄTTRING: omsättning (+11,0%), resultat (+422,2%), eget kapital (+127,5%) och tillgångar (+49,4%). Den övergripande trenden är exceptionellt positiv för rapporteringsåret, men den drivs av en engångshändelse vilket gör att trendens hållbarhet är osäker.