763 723 SEK
Omsättning
▼ 1%
541 626 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 20,3%
86,3%
Soliditet
Mycket God
70,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
150 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-22

Substansvärdering

Tillgångar:1 353 863 SEK
Skulder:-185 991 SEK
Substansvärde:1 167 872 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka lönsamhetsmått men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 70.9% och soliditeten på 86.3% indikerar ett mycket effektivt och kapitalstarkt företag. Trots detta har både omsättning och resultat minskat jämfört med föregående år, vilket pekar på en potentiell avmattning i verksamheten. Den betydande ökningen av eget kapital med 24.9% är positivt och visar på god kapitalbildning, men företaget behöver adressera den negativa utvecklingen i försäljning för att säkerställa långsiktig hållbarhet.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsult- och utbildningsföretag inom skadehantering och brandteknik, registrerat 2018. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med höga kvalifikationskrav, vilket förklarar den exceptionellt höga vinstmarginalen då kostnaderna främst består av konsulternas tid och kompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk från 679 714 SEK till 541 626 SEK, en minskning på 20.3%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på projekten.

Soliditet: Soliditeten på 86.3% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket kapitalstarkt med låg belåningsgrad. Detta ger god finansiell stabilitet och låg risk för betalningsproblem.

Eget kapital: Eget kapital ökade kraftigt från 935 455 SEK till 1 167 872 SEK, en tillväxt på 24.9%. Denna ökning beror främst på att årets resultat på 541 626 SEK har tillförts det egna kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 771 076 SEK till 763 723 SEK, en nedgång på 0.9%. Detta indikerar en liten avmattning i försäljningsvolymen trots företagets etablerade position sedan 2018.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskning på 0.9% trots etablerad verksamhet sedan 2018 kan indikera konkurrensproblem eller avtagande efterfrågan
  • Resultatminskning på 20.3% är betydligt större än omsättningsnedgången, vilket tyder på ökade kostnader eller sämre projektmarginaler
  • Beroendet av ett fåtal stora projekt eller kunder är vanligt i branschen och kan skapa osäkerhet i intäktsflödet

Möjligheter

  • Exceptionellt hög vinstmarginal på 70.9% visar på mycket lönsam verksamhet och stark konkurrenskraft
  • Mycket hög soliditet på 86.3% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Tillgångstillväxt på 11.6% visar att företaget fortsätter investera i sin verksamhet trots lägre resultat

Trendanalys

Företaget visar negativa trender i omsättning (-0.9%) och resultat (-20.3%) men starka positiva trender i eget kapital (+24.9%) och tillgångar (+11.6%). Denna kombination indikerar ett moget företag som genererar god avkastning men som möter utmaningar i tillväxt och kostnadskontroll. Den höga soliditeten och vinstmarginalen ger dock en stabil bas för att adressera dessa utmaningar.