1 540 644 SEK
Omsättning
▼ 3,2%
655 563 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 8,2%
49%
Soliditet
Mycket God
42,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
309 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-23

Substansvärdering

Tillgångar:1 259 487 SEK
Skulder:-647 379 SEK
Substansvärde:612 108 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark lönsamhet men oroande nedåtgående trender i omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 42,5% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga, men minskande omsättning (-3,2%) och resultat (-8,2%) pekar på utmaningar i försäljningen. Den starka tillgångstillväxten (+14,9%) och ökade eget kapital (+3,5%) visar dock på en företag som fortsätter investera och bygger kapital trots svagare försäljning.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver konsultverksamhet inom IT och ledarskap med fokus på företag och offentlig sektor i Mellansverige. Den mycket höga vinstmarginalen är typisk för specialistkonsultverksamhet där personalens kompetens är huvudtillgången och lönsamheten kan vara hög vid rätt prissättning.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 713 986 SEK till 655 563 SEK, en minskning med 58 423 SEK (-8,2%). Resultatminskningen var större än omsättningsminskningen, vilket kan tyda på ökade kostnader eller lägre marginaler på uppdragen.

Soliditet: Soliditeten på 49,0% är mycket stark och visar att företaget finansieras nästan hälften med eget kapital. Detta ger god finansiell stabilitet och låg beroendegrad av långivare.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 591 297 SEK till 612 108 SEK, en förbättring med 20 811 SEK (+3,5%). Denna ökning kommer från årets vinst som har tillförts kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 592 198 SEK till 1 540 644 SEK, en nedgång med 51 554 SEK (-3,2%). Detta indikerar svagare försäljning eller färre uppdrag under 2023.

Huvudrisker

  • Försämrad försäljning med omsättningsminskning på 3,2% kan indikera konkurrensproblem eller svag efterfrågan
  • Resultatet sjönk med 8,2% vilket är en snabbare nedgång än omsättningen och kan tyda på ökade kostnader
  • Företagets verksamhet är koncentrerad till Mellansverige vilket skår geografisk sårbarhet

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 42,5% visar på exceptionell lönsamhet och effektivitet i verksamheten
  • Stark soliditet på 49,0% ger god finansiell flexibilitet för investeringar och expansion
  • Tillgångarna ökade med 14,9% till 1 259 487 SEK vilket visar på fortsatta investeringar i verksamheten