3 575 450 SEK
Omsättning
▲ 21,7%
667 136 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 193%
68,3%
Soliditet
Mycket God
18,7%
Vinstmarginal
Hög
204 325 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-02-21

Substansvärdering

Tillgångar:1 662 253 SEK
Skulder:-516 652 SEK
Substansvärde:1 095 600 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark utveckling med betydande förbättringar inom samtliga nyckeltal. Den höga vinstmarginalen på 18,7% kombinerat med en soliditet på 68,3% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag som effektivt omsätter intäkter till vinst. Den kraftiga resultattillväxten på 193% visar att företaget inte bara växer i omsättning utan också förbättrar sin lönsamhet avsevärt. Tillgångstillväxten på 59,4% signalerar samtidigt en sund kapitalbyggnad för framtida expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och inredningsföretag etablerat 2015 med säte i Älta. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad med variation i intäkter mellan olika perioder, vilket gör den starka och konsekventa tillväxten ännu mer imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 227 676 SEK till 667 136 SEK, en ökning på 193% som indikerar effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 68,3% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital växte från 762 461 SEK till 1 095 600 SEK, en ökning på 43,7% som främst drivs av årets starka resultat och kvarhållen vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 939 162 SEK till 3 575 450 SEK, en tillväxt på 21,6% som visar på stark efterfrågan och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Byggbranschens konjunkturkänslighet kan påverka framtida tillväxt om den ekonomiska situationen försämras
  • Kraftig tillväxt kan ställa höga krav på operativ kapacitet och kassaflöde för att hantera fler och större projekt

Möjligheter

  • Exceptionellt stark lönsamhet ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Hög soliditet skapar möjligheter till förmånlig finansiering för större projekt och tillväxt
  • Befintlig tillväxtmomentum indikerar potential för ytterligare markandsandelsökning

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender med förbättringar i omsättning (+21,6%), resultat (+193,0%), eget kapital (+43,7%) och tillgångar (+59,4%). Denna konsekventa tillväxt över samtliga parametrar indikerar ett företag i en stark expansionsfas med god operativ styrning.