667 000 SEK
Omsättning
▲ 11,2%
63 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 625%
50%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:876 750 SEK
Skulder:-438 966 SEK
Substansvärde:454 107 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Lämnat aktieägartillskott till dotterbolag 559082-6474 om 376843:-.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget lämnade ett aktieägartillskott till dotterbolag 559082-6474 om 376 843 SEK, vilket förklarar den stora tillgångstillväxten och indikerar en satsning på dotterbolagets verksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket stark förbättring från föregående år med en dramatisk vändning från förlust till vinst. Den exceptionellt höga tillgångstillväxten på 112,8% kombinerat med en soliditetsnivå på 50% indikerar en betydande kapitalförstärkning eller omsättning av tillgångar. Trots den relativt låga omsättningsnivån på cirka 667 000 SEK visar företaget god lönsamhet och en stabil finansiell struktur.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver produktutveckling inom byggnadsbranschen, exploatering av nya produkter, samt handel och uthyrning av lös egendom inom verkstads- och byggnadsindustrin. Med säte i Tullus och registrerat sedan 1987 är detta ett etablerat men relativt litet företag som verkar i en niche inom byggsektorn.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -12 000 SEK till en vinst på 63 000 SEK, en förbättring på 625,0%. Denna vändning till lönsamhet är den mest anmärkningsvärda förändringen i rapporteringen.

Soliditet: Soliditeten på 50,0% är mycket stark och indikerar att hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital, vilket ger god kreditvärdighet och finansiell stabilitet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 391 176 SEK till 454 107 SEK, en tillväxt på 16,1%. Denna ökning kan huvudsakligen förklaras av årets vinst på 63 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 635 521 SEK till 666 997 SEK, en tillväxt på 11,2%. Detta visar en stabil men måttlig försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningsnivån på 666 997 SEK gör företaget sårbart för plötsliga kostnadsökningar eller förlust av större kunder.
  • Den stora investeringen i dotterbolaget om 376 843 SEK medför en risk om detta inte ger avkastning.
  • Trots stark tillväxt i absoluta tal är företaget fortfarande relativt litet i skala.

Möjligheter

  • Vinstmarginalen på 9,4% klassificeras som stabil och visar god lönsamhet på den nuvarande omsättningsnivån.
  • Den exceptionella tillgångstillväxten på 112,8% skapar en starkare balansräkning för framtida investeringar.
  • Den höga soliditeten på 50% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark förbättring: omsättning (+11,2%), resultat (+625,0%), eget kapital (+16,1%) och tillgångar (+112,8%). Denna konsistent positiva utveckling över samtliga områden indikerar en stark vändpunkt för företaget efter ett svagare föregående år.