2 360 453 SEK
Omsättning
▲ 0,9%
148 435 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 242,9%
20%
Soliditet
God
6,3%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 098 246 SEK
Skulder:-2 475 561 SEK
Substansvärde:622 685 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en positiv utveckling med en dramatisk förbättring av lönsamheten från förlust till vinst, samt en stark tillväxt av eget kapital. Trots en marginell omsättningsökning har effektiviseringsåtgärder gett tydliga resultat. Den minskande tillgångsbasen indikerar dock en omstrukturering eller avveckling av tillgångar som kräver uppmärksamhet. Soliditeten på 20% är låg men förbättras, vilket pekar på ett företag i omvandling mot bättre lönsamhet men med fortsatt kapitalbrist.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av bygg- och anläggningsmaskiner med förare inom M4 Gruppen AB. Verksamheten är kontantbaserad utan pågående arbeten, vilket ger stabil kassaflöde. Som ett etablerat företag sedan 2007 opererar det i en kapitalintensiv bransch med konjunkturkänslig efterfrågan.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -103 843 SEK till en vinst på 148 435 SEK (+242,9%), vilket indikerar kraftiga effektiviseringar eller kostnadsbesparingar.

Soliditet: Soliditeten på 20,0% är låg och indikerar ett högt belåningsgrad, vilket begränsar finansiell flexibilitet och ökar risken vid ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 495 694 SEK till 622 685 SEK (+25,6%), främst driven av årets vinst, vilket stärker företagets kapitalbas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 338 622 SEK till 2 360 453 SEK (+0,9%), vilket visar en stabil men blygsam försäljningsutveckling i en mogen verksamhet.

Huvudrisker

  • Låg soliditet på 20,0% begränsar företagets möjligheter till ytterligare lån och investeringar
  • Minskande tillgångar från 3 459 366 SEK till 3 098 246 SEK (-10,4%) kan indikera avveckling av produktiv kapacitet
  • Blygsam omsättningstillväxt på endast 0,9% visar begränsad marknadsexpansion

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring med 242,9% visar stark operativ effektivisering
  • Eget kapitaltillväxt på 25,6% ger bättre finansiell stabilitet för framtida investeringar
  • Stabil kundbas inom M4 Gruppen AB ger förutsägbara intäkter