1 177 312 SEK
Omsättning
▲ 70,3%
201 882 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 338,9%
74,7%
Soliditet
Mycket God
17,2%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:283 990 SEK
Skulder:-71 914 SEK
Substansvärde:212 076 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett svagt utgångsläge till en mycket positiv utveckling. Den dramatiska omsättningstillväxten på 70,3% kombinerat med en vändning från förlust till en vinstmarginal på 17,1% indikerar ett framgångsrikt genombrott på marknaden. Den höga soliditeten på 74,7% tillsammans med en mer än fördubbling av tillgångarna visar på en sund finansiell utveckling och en stark kapitalbas för fortsatt tillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom om- och tillbyggnad av fastigheter, trädgårdsarbete, finsnickerier och konsultrådgivning inom bygg och installation. Den breda verksamhetsprofilen inom byggsektorn förklarar den snabba tillväxten, särskilt i en tid med hög efterfrågan på renovering och ombyggnationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet vände dramatiskt från en förlust på -84 514 SEK till en vinst på 201 882 SEK, en förbättring på 338,9%. Denna förbättring indikerar både ökad volym och förbättrad lönsamhet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 74,7% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell styrka. Detta ger goda förutsättningar att hantera oförutsedda händelser och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 37 514 SEK till 212 076 SEK, en tillväxt på 465,3%. Denna kraftiga ökning beror främst på årets starka vinst, vilket har stärkt företagets kapitalbas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 691 294 SEK till 1 177 312 SEK, en tillväxt på 70,3%. Detta visar på ett starkt ökat ordermottagande och framgångsrik marknadspenetrering.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten kan innebära kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om den inte hanteras noggrant.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande relativt liten (omsättning 1,2 miljoner SEK), vilket gör det sårbart för plötsliga förluster av större kunder eller konjunktursvängningar i byggsektorn.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultatförbättringen på 338,9% och vinstmarginalen på 17,1% visar en mycket lönsam verksamhetsmodell med stor potential för fortsatt expansion.
  • Den höga soliditeten på 74,7% ger utrymme för strategiska investeringar i maskiner, fordon eller personal för att ytterligare skala upp verksamheten utan att ta på sig onödiga skulder.
  • Omsättningstillväxten på 70,3% visar stark marknadsacceptans och en tydlig möjlighet att ytterligare öka marknadsandelen inom bygg- och renoveringssektorn.