1 499 749 SEK
Omsättning
▲ 6%
592 761 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 71,1%
90%
Soliditet
Mycket God
37,7%
Vinstmarginal
Mycket Hög
390 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2025-04-15

Substansvärdering

Tillgångar:1 685 926 SEK
Skulder:-172 078 SEK
Substansvärde:1 513 848 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på alla nyckelområden. Den höga vinstmarginalen på 37,7% kombinerat med en soliditet på 90,0% indikerar ett mycket lönsamt och stabilt företag med minimal skuldsättning. Resultattillväxten på 71,1% är särskilt imponerande och visar på effektiv kostnadskontroll eller förbättrad prissättning. Företaget befinner sig i en stark expansionfas med samtliga nyckeltal i tydlig uppgång.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom IT-tjänstesektorn och tillhandahåller tjänster inom IT-branschen. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva IT-tjänsteföretag med låga kapitalkrav och höga marginaler på specialistkompetens.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 346 368 SEK till 592 761 SEK, en ökning med 246 393 SEK eller 71,1%, vilket indikerar antingen starkt förbättrad lönsamhet eller minskade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 90,0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket stabilt finansielt med minimalt beroende av lånade medel, vilket ger god krisberedskap.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 284 596 SEK till 1 513 848 SEK, en tillväxt på 229 252 SEK eller 17,9%, vilket främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 478 188 SEK till 1 570 633 SEK, en tillväxt på 6,0% vilket visar en stabil försäljningsutveckling i en mogen fas.

Huvudrisker

  • Företagets starka tillväxt kan vara svår att upprätthålla på samma nivå i framtiden.
  • Den höga soliditeten kan indikera en försiktig investeringspolicy som potentiellt begränsar tillväxtmöjligheter.
  • Beroendet av specialistkompetens inom IT skapar sårbarhet vid personalomsättning eller konkurrens om talanger.

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 37,7% ger utrymme för investeringar i framtida tillväxt.
  • Stark kassaflöde från den höga lönsamheten möjliggör expansion utan extern finansiering.
  • Tillgångstillväxt på 13,9% visar på kapacitetsutbyggnad som kan bära framtida omsättningsökningar.

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättning (+6,0%), resultat (+71,1%), eget kapital (+17,9%) och tillgångar (+13,9%). Den kombinerade trenden visar ett företag i stark expansion med förbättrad lönsamhet och stabil finansiering.