412 307 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
174 668 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 65,4%
77,1%
Soliditet
Mycket God
42,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-06

Substansvärdering

Tillgångar:499 350 SEK
Skulder:-114 487 SEK
Substansvärde:384 863 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med betydande förbättringar på samtliga nyckeltal. Trots en blygsam omsättningstillväxt på 1,9% har resultatet ökat dramatiskt med 65,4%, vilket indikerar en effektivisering av verksamheten och förbättrad lönsamhet. Den mycket höga soliditeten på 77,1% och den starka tillväxten i eget kapital med 56,7% visar på ett stabilt och sundt företag med god finansiell styrka.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver uthyrning av personal inom transportsektorn och är baserat i Kungsbacka. Verksamheten startade 2019, vilket gör det till ett relativt ungt företag som nu visar tydliga tecken på etablering och tillväxt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 105 577 SEK till 174 668 SEK, en ökning med 69 091 SEK eller 65,4%, vilket indikerar stark kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 77,1% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 245 579 SEK till 384 863 SEK, en tillväxt på 139 284 SEK eller 56,7%, främst drivet av det starka årets resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 404 647 SEK till 412 307 SEK, en marginell tillväxt på 1,9% som visar på en stabil kundbas.

Huvudrisker

  • Den låga omsättningstillväxten på endast 1,9% kan indikera begränsad marknadsexpansion eller konkurrensutsatthet
  • Företagets relativt små skala (omsättning under 500 000 SEK) gör det sårbart för förluster av nyckelkunder

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 42,4% ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark tillväxt i eget kapital med 56,7% skapar goda förutsättningar för att finansiera organisk tillväxt eller investeringar
  • Mycket hög soliditet på 77,1% ger excellent kreditvärdighet och möjlighet till strategiska investeringar

Trendanalys

Alla trendindikatorer visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+1,9%), resultat (+65,4%), eget kapital (+56,7%) och tillgångar (+24,3%). Denna konsekvent positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar en mycket sund och växande verksamhet med stark operativ effektivitet.