1 913 833 SEK
Omsättning
▼ 0,5%
57 086 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 57,2%
30,5%
Soliditet
God
3%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 226 956 SEK
Skulder:-832 586 SEK
Substansvärde:294 387 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en marginellt lägre omsättning på 1 913 833 SEK (-0.5%) har tillgångarna ökat till 1 226 956 SEK (+11.7%) och eget kapital stärkts till 294 387 SEK (+16.4%). Det mest anmärkningsvärda är den kraftiga resultatnedgången på 57.2% till 57 086 SEK, vilket indikerar ökade kostnader eller lägre lönsamhet. Företaget, som är etablerat sedan 2007, verkar genomgå en utmanande period med tryck på lönsamheten trots en stabil kundbas.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom foto, video och evenemang i Piteå. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och känslig för konjunktursvängningar samt konkurrens från allt tillgängligare konsumentteknik.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet halverades nästan och sjönk kraftigt från 133 459 SEK till 57 086 SEK, en minskning på 76 373 SEK eller -57.2%. Denna dramatiska försämring pekar på betydligt sämre lönsamhet eller ökade kostnader.

Soliditet: En soliditet på 30.5% anses vara acceptabel för många branscher och indikerar att företaget inte är överbelånat. Det ger ett visst skydd mot obetalda räkningar och oförutsedda händelser.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 252 913 SEK till 294 387 SEK, en förbättring på 41 474 SEK eller +16.4%. Denna tillväxt beror sannolikt på att årets resultat på 57 086 SEK har kapitaliserats.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade marginellt från 1 922 733 SEK till 1 913 833 SEK, en nedgång på 8 900 SEK eller -0.5%. Detta tyder på en stabil men icke-växande kundbas.

Huvudrisker

  • Den kraftiga resultatnedgången på 76 373 SEK är den främsta risken och hotar företagets långsiktiga hälsa om trenden fortsätter.
  • En låg vinstmarginal på endast 3.0% ger ett litet felmarginal vid oförutsedda kostnader eller försäljningsnedgångar.
  • Omsättningens stagnation på cirka 1.9 miljoner SEK visar på utmaningar med att växa eller ens behålla nuvarande försäljningsnivå.

Möjligheter

  • Den starka tillväxten av eget kapital med 41 474 SEK ger bättre finansiell stabilitet för att investera i ny utrustning eller marknadsföring.
  • Tillgångstillväxten på 11.7% (128 138 SEK) visar att företaget fortsätter att investera i sin verksamhet, vilket kan bära frukt framöver.
  • Företaget är väl etablerat sedan 2007, vilket ger en trovärdighet och en kundbas att bygga vidare på.