3 272 000 SEK
Omsättning
▼ 22,4%
443 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 64,3%
62,1%
Soliditet
Mycket God
13,5%
Vinstmarginal
Hög
125 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:2 008 843 SEK
Skulder:-659 773 SEK
Substansvärde:859 197 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med tydliga utmaningar i försäljning och lönsamhet men samtidigt en stabil finansiell struktur. Den kraftiga nedgången i omsättning med 22,4% och resultat med 64,3% indikerar operativa svårigheter eller en minskad efterfrågan på tjänster. Trots detta behåller företaget en hög soliditet på över 60% och har lyckats öka det egna kapitalet, vilket visar på en viss finansiell motståndskraft. Situationen tyder på ett etablerat företag som genomgår en svacka snarare än en strukturell kris.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver skorstensfejarverksamhet i södra Sverige med tjänster som besiktning, sotning, brandskydd och ventilationsarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta cyklisk och kan påverkas av faktorer som bostadsmarknaden, väderförhållanden och konsumenternas disponibla inkomster. Den geografiska begränsningen till södra Sverige gör företaget sårbart för regionala ekonomiska fluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 1 242 000 SEK till 443 000 SEK, en minskning på 799 000 SEK. Denna försämring är större än omsättningsminskningen i procent, vilket antyder ökade kostnader eller lägre marginaler på kvarvarande uppdrag.

Soliditet: En soliditet på 62,1% är mycket stark och placerar företaget i en robust finansiell position. Detta ger goda förutsättningar att hantera kortsiktiga förluster och investera för framtiden.

Eget kapital: Det egna kapitalet ökade från 799 676 SEK till 859 197 SEK, en tillväxt på 59 521 SEK trots det sämre årets resultat. Detta beror sannolikt på att en del av vinsten från föregående år (2022) har bibehållits i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 4 226 443 SEK till 3 271 837 SEK, en nedgång på 954 606 SEK eller 22,4%. Detta kan tyda på färre uppdrag, lägre priser eller en kombination av båda.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning på 954 606 SEK från föregående år.
  • Resultatet har mer än halverats med en minskning på 799 000 SEK, vilket hotar den långsiktiga lönsamheten.
  • Tillgångarna har minskat med 138 027 SEK, vilket kan indikera avveckling av utrustning eller försäljning av tillgångar för att hantera likviditet.

Möjligheter

  • Mycket hög soliditet på 62,1% ger ett stort skydd mot obetalda skulder och möjlighet till lån för investeringar.
  • Eget kapital på 859 197 SEK ger en stabil bas för att omstrukturera verksamheten eller satsa på nya marknader.
  • Den höga vinstmarginalen på 13,5% visar att företaget fortfarande är lönsamt och har potential att generera bra avkastning om omsättningen kan återhämta sig.

Trendanalys

Trenderna pekar på en tydlig negativ riktning för omsättning, resultat och tillgångar, medan det egna kapitalet är den enda positiva förändringen. Denna motstridighet kräver uppmärksamhet; företaget klarar av att bevara kapitalet men inte att generera tillväxt eller vinst i nuvarande verksamhetsmodell.