46 405 000 SEK
Omsättning
▲ 61,7%
6 719 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 61,6%
91,6%
Soliditet
Mycket God
14,5%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:40 783 658 SEK
Skulder:-1 618 314 SEK
Substansvärde:30 405 837 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har omvärldsekonomin påverkats av flertalet olika faktorer. Effekterna är svåröverskådliga men kommer att påverka hela näringslivet. Styrelsen har vidtagit åtgärder för att skydda bolaget i möjligaste mån och det är styrelsens bedömning att effekterna på bolagets resultat och ställning är hanterbara men att det inte kan uteslutas att effekten blir väsentlig. Bolaget har en stark finansiell ställning och är obelånat.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Styrelsen har vidtagit åtgärder för att skydda bolaget mot omvärldsekonomiska påfrestningar
  • Bolaget bedöms ha hanterbara effekter av den osäkra omvärldsekonomin
  • Företaget har en stark finansiell ställning och är obelånat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket hög tillväxt både i omsättning och resultat. Den extremt höga soliditeten på 91,6% kombinerat med att bolaget är obelånat skapar en mycket stabil finansiell bas. Den höga vinstmarginalen på 14,5% indikerar effektiv verksamhetsstyrning trots kraftig expansion. Företaget befinner sig i en expansiv fas med bibehållna lönsamhetsnivåer.

Företagsbeskrivning

Företaget är etablerat sedan 1988 och verkar inom försäljning av maskiner för livsmedelsförädling och lantbruk i Vetlanda kommun. Denna typ av verksamhet är typiskt kapitalintensiv med långa investeringscykler, vilket gör den höga soliditeten särskilt viktig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet ökade från 4 158 000 SEK till 6 719 000 SEK, en tillväxt på 61,6%. Den parallella utvecklingen med omsättningen indikerar skalbar verksamhet utan lönsamhetsförsämring.

Soliditet: Soliditeten på 91,6% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 25 640 958 SEK till 30 405 837 SEK, en tillväxt på 18,6%. Ökningen är huvudsakligen driven av årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt från 28 705 693 SEK till 46 404 595 SEK, en tillväxt på 61,7%. Detta visar en mycket stark marknadsposition och framgångsrik försäljningsverksamhet.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga tillväxttakten på över 60% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Omvärldsekonomiska faktorer kan påverka efterfrågan på kapitalintensiva maskiner
  • Stor ökning av tillgångar från 34 855 650 SEK till 40 783 658 SEK kräver kontinuerlig effektiv kapitalanvändning

Möjligheter

  • Den obelånade ställningen och höga soliditeten ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Hög vinstmarginal på 14,5% skapar goda förutsättningar för avkastning på eget kapital
  • Stark marknadsposition med kapacitet att ta större marknadsandelar baserat på omsättningstillväxten

Trendanalys

Alla nyckeltal visar stark positiv utveckling: omsättning (+61,7%), resultat (+61,6%), eget kapital (+18,6%) och tillgångar (+17,0%). Trenden indikerar en företag i stark expansiv fas med bibehållen lönsamhet och förbättrad finansiell stabilitet.