2 053 864 SEK
Omsättning
▲ 46%
187 074 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 65,3%
0,5%
Soliditet
Mycket Låg
9,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 458 539 SEK
Skulder:-1 565 963 SEK
Substansvärde:830 576 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med stark omsättningstillväxt men kraftigt sjunkande lönsamhet. Den höga omsättningsökningen på 46% indikerar framgångsrik försäljningsutveckling, men den dramatiska resultatnedgången på -65,3% tyder på betydande lönsamhetsproblem. Soliditeten är extremt låg på bara 0,5%, vilket innebär hög finansiell risk. Eget kapital har ökat tack vare årets resultat, men företagets finansiella ställning förblir svag.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver gods- och maskintransporter med lastbil, vilket är en kapitalintensiv verksamhet med typiskt höga rörliga kostnader som bränsle, fordonsunderhåll och personal. Branschen är konjunkturkänslig och priskänslig.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 538 807 SEK till 187 074 SEK, en minskning med 351 733 SEK (-65,3%), vilket tyder på stigande kostnader eller sämre marginaler trots ökad omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 0,5% är extremt låg och långt under branschnormer, vilket indikerar mycket hög belåning och sårbarhet för förluster eller räntehöjningar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 643 734 SEK till 830 576 SEK, en förbättring med 186 842 SEK (+29,0%), vilket helt förklaras av årets vinst på 187 074 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 089 033 SEK till 2 053 864 SEK, en minskning med 35 169 SEK (-1,7%) trots den rapporterade tillväxten på 46,0% från tidigare period, vilket indikerar att jämförelsen görs mot en betydligt lägre basnivå.

Huvudrisker

  • Extremt låg soliditet på 0,5% skapar hög finansiell sårbarhet och begränsar möjligheter till ytterligare lån.
  • Kraftig resultatnedgång med 351 733 SEK trots ökad omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem.
  • Minskande tillgångar med -5,7% kan tyda på att företaget sålt av kapital för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Stark omsättningstillväxt på 46,0% visar att företaget har god förmåga att generera intäkter.
  • Positivt resultat på 187 074 SEK trots utmaningar visar att verksamheten fortfarande är lönsam.
  • Ökning av eget kapital med 186 842 SEK förbättrar den finansiella basen även om den fortfarande är svag.