6 219 809 SEK
Omsättning
▼ 15,5%
65 089 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 78,1%
71,8%
Soliditet
Mycket God
1%
Vinstmarginal
Låg
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 814 424 SEK
Skulder:-964 888 SEK
Substansvärde:2 309 222 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar tecken på betydande utmaningar trots en stabil kapitalstruktur. Den kraftiga nedgången i både omsättning (-15,5%) och resultat (-78,1%) pekar på en svag marknadsposition eller operativa problem. Den låga vinstmarginalen på 0,9% indikerar att företaget knappt är lönsamt. Den marginella förbättringen av eget kapital är en positiv signal men räcker inte för att motverka de negativa trenderna i verksamheten. Företaget verkar befinna sig i en svår period med minskande omsättning och lönsamhet.

Företagsbeskrivning

Företaget, som är registrerat sedan 1990, bedriver arrangemang av bussresor och beställningstrafik. Detta är en bransch som ofta är beroende av offentliga kontrakt, turism och lokal kollektivtrafik, vilket kan förklara känsligheten för omsättningsfluktuationer.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll dramatiskt från 297 535 SEK till 65 089 SEK, en minskning på 232 446 SEK eller 78,1%. Denna kraftiga resultatnedgång är oroväckande och visar att företaget har svårt att anpassa kostnaderna till den lägre omsättningen.

Soliditet: En soliditet på 71,8% är mycket stark och visar att företaget i huvudsak finansieras med eget kapital. Detta ger en god buffert mot kriser och underlättar för låneansökningar, trots den svaga lönsamheten.

Eget kapital: Eget kapital ökade något från 2 260 635 SEK till 2 309 222 SEK, en förbättring på 48 587 SEK eller 2,1%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 65 089 SEK tillförts kapitalet, vilket delvis kompenserar för eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 7 846 535 SEK till 6 820 429 SEK, en nedgång på 1 026 106 SEK eller 15,5%. Detta är en betydande försämring som tyder på förlorade kunder, avslutade avtal eller minskad efterfrågan.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i omsättning med 1 026 106 SEK indikerar risk för förlust av kunder eller marknadsandelar.
  • Resultatet har minskat med 78,1%, vilket innebär en hög risk för att gå med förlust om trenden fortsätter.
  • Den mycket låga vinstmarginalen på 0,9% gör företaget sårbart för ytterligare kostnadsökningar eller omsättningsminskningar.

Möjligheter

  • Den höga soliditeten på 71,8% ger ett stabilt fundament för att genomföra nödvändiga omstruktureringar eller investeringar.
  • Den lilla ökningen av eget kapital med 48 587 SEK visar att företaget fortfarande kan generera kapitaltillskott trots svag lönsamhet.

Trendanalys

Trenderna är övervägande negativa med kraftig försämring inom omsättning (-15,5%) och resultat (-78,1%), samt en liten försämring i tillgångar (-4,3%). Den enda positiva trenden är den marginella tillväxten i eget kapital (+2,1%). Den övergripande bilden är att företaget befinner sig i en nedåtgående fas.