7 827 000 SEK
Omsättning
▼ 6,9%
533 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 422,9%
47%
Soliditet
Mycket God
6,8%
Vinstmarginal
Stabil
1 200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-10-29

Substansvärdering

Tillgångar:5 904 481 SEK
Skulder:-3 021 572 SEK
Substansvärde:2 366 909 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under räkenskapsåret har samtliga maskiner och inventarier samt fastigheten Ljungby Näglinge 1:41, avyttrats till moderbolaget GUJ Förvaltning AB, org.nr 559430-9303.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Samtliga maskiner, inventarier och fastigheten Ljungby Näglinge 1:41 har avyttrats till moderbolaget GUJ Förvaltning AB under räkenskapsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en tydlig omstrukturering under räkenskapsåret. Trots en minskad omsättning på 6,9% har företaget lyckats förbättra sin lönsamhet dramatiskt med en resultatökning på över 1 400%, vilket indikerar effektiviseringsåtgärder och kostnadsrationalisering. Soliditeten på 47% är stabil och eget kapital har ökat, men en kraftig minskning av tillgångarna med 16,9% pekar på en betydande försäljning av tillgångar till moderbolaget.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver reparation och service av verkstadsmaskiner från egen verkstadslokal i Näglinge, Angelstad. Verksamheten är etablerad sedan 1990 och är således ett moget företag med lång erfarenhet inom sin bransch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 35 000 SEK till 533 000 SEK, en ökning med 498 000 SEK. Denna enorma vinstförbättring på 1 422,9% tyder starkt på att företaget sålt av tillgångar till moderbolaget till en vinst, vilket förklarar den kraftiga ökningen trots lägre omsättning.

Soliditet: Soliditeten på 47,0% anses vara god och indikerar ett stabilt kapitalbas. Företaget har en balanserad finansiering med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 2 243 261 SEK till 2 366 909 SEK, en tillväxt på 123 648 SEK eller 5,5%. Denna ökning kan huvudsakligen härledas till det starka årets resultat på 533 000 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 8 383 429 SEK till 7 869 601 SEK, en nedgång på 513 828 SEK eller 6,9%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan eller en avsiktlig nedskalning av verksamheten.

Huvudrisker

  • Kraftig minskning av tillgångar med 16,9% (från 7 102 454 SEK till 5 904 481 SEK) kan påverka företagets operativa kapacitet och framtida intäktspotential.
  • Minskad omsättning på 6,9% kan indikera en svagare marknadsposition eller minskad efterfrågan på företagets tjänster.
  • Försäljningen av alla materiella tillgångar till moderbolaget skapar ett beroendeförhållande som kan medföra operativa risker.

Möjligheter

  • Dramatisk resultatförbättring på 1 422,9% visar på god förmåga att genomföra lönsamma transaktioner och effektivisera verksamheten.
  • Stark soliditet på 47,0% ger företaget god finansiell stabilitet och bättre förhandlingsposition gentemot banker och leverantörer.
  • Ökning av eget kapital med 5,5% stärker företagets balansräkning och ger bättre förutsättningar för framtida investeringar.

Trendanalys

Omsättningen har minskat kraftigt från 2022 till 2023 och ligger på en betydligt lägre nivå, vilket tyder på en stor förändring i verksamhetens storlek eller struktur. Resultatet har kollapsat från en hög nivå 2022 till att vara marginellt positivt, men visar en lätt förbättring 2024. Eget kapital och soliditet har minskat markant, vilket pekar på en försämrad finansiell styrka och eventuella förluster eller utdelningar. Den kraftigt ökade vinstmarginalen 2024, trots lägre omsättning, antyder en radikal effektivisering eller en övergång till en mer lönsam men mindre verksamhet. Trenderna visar ett företag som genomgått en dramatisk nedskalning och omstrukturering, med en framtid som möjligen är fokuserad på en mindre men mer lönsam kärnverksamhet.