11 530 000 SEK
Omsättning
▲ 14,3%
1 240 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 254,3%
44%
Soliditet
Mycket God
10,3%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:16 969 201 SEK
Skulder:-9 368 118 SEK
Substansvärde:6 601 083 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2022) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark prestation med betydande förbättringar på alla nyckeltal. Den kraftiga resultattillväxten på 254% kombinerat med hög vinstmarginal och stabil soliditet indikerar ett välskött företag i en stark expansionsfas. Tillväxten i både omsättning och resultat överträffar branschgenomsnittet för små och medelstora företag, vilket tyder på effektiv verksamhetsstyrning och god marknadsposition.

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett mångfacetterat entreprenad- och transportföretag som bedriver lastbilsåkeri, jordbruk, reparationer av entreprenadmaskiner samt schakt- och grävarbeten. Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering men kräver också betydande investeringar i maskinpark och fordon, vilket förklarar de höga tillgångsvärdena på 16,9 miljoner SEK.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 350 000 SEK till 1 240 000 SEK, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och effektivitet i verksamheten.

Soliditet: Soliditeten på 44,0% är stabil och god, vilket ger företaget god kreditvärdighet och finansiell flexibilitet för framtida investeringar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 909 897 SEK till 6 601 083 SEK, en tillväxt på 34,4% som främst drivs av årets starka vinst.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 10 651 895 SEK till 11 993 233 SEK, en tillväxt på 14,3% som visar stark efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Den exceptionellt höga resultattillväxten på 254% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets verksamhet är kapitalintensiv med tillgångar på 16,9 miljoner SEK vilket kräver kontinuerliga underhålls- och investeringsutgifter
  • Branschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bygg- och transportsektorn

Möjligheter

  • Den höga vinstmarginalen på 10,3% ger utrymme för ytterligare investeringar och expansion
  • Starkt eget kapital på 6,6 miljoner SEK ger god finansieringsgrund för framtida tillväxtprojekt
  • Den breda verksamhetsprofilen ger diversifiering och möjlighet att anpassa sig till förändrad marknadsafterfrågan

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringar: omsättning (+14,3%), resultat (+254,3%), eget kapital (+34,4%) och tillgångar (+8,4%). Denna konsekventa positiva utveckling över alla områden indikerar en mycket god företagsstyrning och stark marknadsposition.