701 000 SEK
Omsättning
▲ 1,9%
352 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 14,8%
47%
Soliditet
Mycket God
50,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-13

Substansvärdering

Tillgångar:3 509 261 SEK
Skulder:-1 872 408 SEK
Substansvärde:1 636 853 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med en marginell omsättningsökning men samtidigt en tydlig försämring i lönsamhet och kapitalstruktur. Den mycket höga vinstmarginalen på 50.2% indikerar fortsatt god lönsamhet i kärnverksamheten, men den kraftiga resultatnedgången med 14.8% och minskande eget kapital pekar på utmaningar. Företaget, som är etablerat sedan 2014, verkar befinna sig i en fas av avmattning eller omstrukturering snarare än tillväxt.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver fastighets- och kapitalförvaltning, vilket typiskt genererar stabila intäkter från hyresinkomster och kapitalvinster. Den höga vinstmarginalen är karakteristisk för denna bransch där driftskostnaderna ofta är låga i förhållande till intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet minskade avsevärt från 413 000 SEK till 352 000 SEK, en nedgång på 61 000 SEK eller 14.8%. Denna försämring kan bero på ökade kostnader, lägre kapitalvinster eller avskrivningar.

Soliditet: Soliditeten på 47.0% anses vara adekvat för de flesta företag och indikerar att ungefär hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger ett visst skydd mot finansiella svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 657 446 SEK till 1 636 853 SEK, en nedgång på 20 593 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat som inte kompenserades av andra faktorer.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 687 974 SEK till 701 225 SEK, en tillväxt på endast 1.9%. Detta indikerar en stabil men mycket låg tillväxt i intäkter.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 14.8% eller 61 000 SEK pekar på lönsamhetsproblem.
  • Minskande eget kapital med 20 593 SEK försvagar företagets finansiella styrka.
  • Minskande tillgångar med 141 453 SEK till 3 509 261 SEK kan indikera avyttringar eller nedskrivningar.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 50.2% visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam.
  • Stabil omsättning på över 700 000 SEK ger en grund för framtida utveckling.
  • Adekvat soliditet på 47.0% ger utrymme för eventuell finansiering om tillväxt möjliggörs.