662 000 SEK
Omsättning
▲ 143,4%
-120 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 11 900%
40,9%
Soliditet
Mycket God
−16,4%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 470 700 SEK
Skulder:-869 422 SEK
Substansvärde:601 278 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Efter räkenskapsårets utgång kommer bolaget att utöka sin verksamhet med måleri och byggnadsarbeten.

Analys av viktiga händelser

  • Inga väsentliga händelser har inträffat under räkenskapsåret enligt årsredovisningen.
  • Efter räkenskapsårets utgång kommer bolaget att utöka sin verksamhet med måleri och byggnadsarbeten.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med kraftig omsättningstillväxt men samtidigt försämrad lönsamhet och minskande eget kapital. Den dubbla omsättningen från 366 597 SEK till 734 522 SEK indikerar en positiv utveckling i intäktsgenerering, men den stora förlusten på 120 000 SEK och den negativa vinstmarginalen på -16,4% tyder på att kostnaderna ökat snabbare än intäkterna. Soliditeten på 40,9% är acceptabel men har sannolikt försämrats från föregående år. Företaget verkar vara i en expansionsfas som ännu inte gett avkastning.

Företagsbeskrivning

Bolaget äger en industrifastighet i Nyhammar som hyrs ut och bedriver viss verkstadsverksamhet. Efter räkenskapsåret planerar företaget att utöka verksamheten med måleri och byggnadsarbeten, vilket förklarar den kraftiga omsättningsökningen och samtidiga investeringarna som påverkat resultatet negativt.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har försämrats dramatiskt från en liten förlust på -1 000 SEK till en betydande förlust på -120 000 SEK, en försämring med 119 000 SEK som troligen beror på investeringar och kostnader kopplade till verksamhetsutökningen.

Soliditet: Soliditeten på 40,9% innebär att 40,9% av tillgångarna finansieras av eget kapital, vilket är en acceptabel nivå men indikerar en sannolik försämring från föregående år baserat på kapitalminskningen.

Eget kapital: Eget kapital har minskat från 721 616 SEK till 601 278 SEK, en nedgång med 120 338 SEK, vilket direkt speglar årets förlust och påverkar företagets kapitalbas negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen har mer än fördubblats från 366 597 SEK till 734 522 SEK, en ökning med 367 925 SEK eller 100,4%, vilket indikerar stark tillväxt i intäktsgenerering.

Huvudrisker

  • Kontinuerliga förluster på 120 000 SEK riskerar att urholka det egna kapitalet ytterligare om trenden fortsätter.
  • Kraftig resultatförsämring med -11 900% indikerar att kostnadskontrollen inte hållit jämna steg med omsättningstillväxten.
  • Minskande tillgångar från 1 556 836 SEK till 1 470 700 SEK kan tyda på avveckling av tillgångar för att finansiera verksamheten.

Möjligheter

  • Exceptionell omsättningstillväxt på +143,4% visar på stark efterfrågan eller framgångsrik marknadspenetrering.
  • Planerad verksamhetsutökning med måleri och byggnadsarbeten kan skapa nya intäktskällor och diversifiera verksamheten.
  • Industrifastigheten i Nyhammar representerar en värdefull tillgång som ger stabila hyresintäkter.