2 395 409 SEK
Omsättning
▼ 7,8%
152 121 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 56,9%
21,7%
Soliditet
God
6,1%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:6 194 269 SEK
Skulder:-4 850 743 SEK
Substansvärde:1 343 526 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Bolaget har under året ändrat namn från Anderssons Gräv AB till Anderssons Gräv & Transport AB , då verksamheten under året ändrat inriktning och nu till största del består av åkeriverksamhet.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har bytt namn från Anderssons Gräv AB till Anderssons Gräv & Transport AB som en följd av att verksamheten har ändrat inriktning och nu till största del består av åkeriverksamhet.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande ökning av tillgångarna med 232,6% och en förbättring av eget kapital, har företaget upplevt en nedgång i både omsättning (-7,8%) och resultat (-56,9%). Den kraftiga tillgångstillväxten tyder på en större investering, troligtvis i samband med omläggningen till åkeriverksamhet, medan resultatnedsättningen kan bero på omställningskostnader och en lägre omsättning. Den stabila vinstmarginalen på 6,0% är positiv men lägre än föregående år, vilket indikerar att företaget fortfarande är lönsamt men under en omställningsfas.

Företagsbeskrivning

Företaget, som registrerades 2017, bedriver åkeriverksamhet samt entreprenadverksamhet inom bygg-, mark- och anläggningsbranschen. Denna typ av verksamhet är kapitalintensiv och kräver ofta betydande investeringar i maskiner och fordon, vilket förklarar den höga tillgångstillväxten. Omläggningen till att fokusera mer på åkeriverksamhet under 2023 är en viktig förändring som påverkar de finansiella nyckeltalen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk kraftigt från 353 310 SEK till 152 121 SEK, en minskning på 201 189 SEK eller -56,9%. Denna försämring kan förklaras av lägre intäkter i kombination med kostnader kopplade till verksamhetsförändringen.

Soliditet: Soliditeten på 21,7% är acceptabel men inte hög för en bransch som kräver stora lån för investeringar. Den indikerar att 21,7% av tillgångarna finansieras av eget kapital, medan resten är skuldfinansierat.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 224 230 SEK till 1 343 526 SEK, en förbättring på 119 296 SEK eller +9,7%. Denna ökning beror sannolikt på att årets resultat på 152 121 SEK har tillförts kapitalet, vilket överstiger eventuella utdelningar.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 597 964 SEK till 2 514 423 SEK, en nedgång på 83 541 SEK eller -7,8%. Denna minskning kan vara en följd av omläggningen av verksamheten och en övergångsperiod med färre projekt.

Huvudrisker

  • Kraftig nedgång i resultatet med 56,9% visar på sämre lönsamhet och potentiella problem med att generera tillräckligt med kassaflöde.
  • Minskad omsättning på -7,8% kan tyda på konkurrensproblem eller förlorade kunder under omställningen.
  • Den höga tillgångstillväxten på 232,6% har sannolikt finansierats med skulder, vilket ökar företagets finansiella risk och räntebörda.

Möjligheter

  • Den betydande ökningen av tillgångarna till 6 194 269 SEK skapar en starkare kapacitetsbas för framtida tillväxt inom den nya åkeriverksamheten.
  • Eget kapital ökade med 9,7% till 1 343 526 SEK, vilket stärker företagets finansiella stabilitet och kreditvärdighet.
  • Företaget är fortfarande lönsamt med en vinstmarginal på 6,0%, vilket ger en god grund att bygga vidare på efter omställningen.