1 272 092 SEK
Omsättning
▼ 18,3%
86 916 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 335,5%
46,2%
Soliditet
Mycket God
6,8%
Vinstmarginal
Stabil
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:389 213 SEK
Skulder:-209 472 SEK
Substansvärde:179 741 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en betydande minskning i omsättning med 18,3% har företaget lyckats vända ett förlustår till en vinst på 86 916 SEK, vilket indikerar effektivitet i kostnadskontroll eller förbättrad lönsamhet. Den starka tillväxten i eget kapital med 74,2% och en solid soliditet på 46,2% pekar på en finansiell styrka. Företaget verkar vara i en omställningsfas där fokus ligger på lönsamhet snarare än omsättningstillväxt.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett bygg- och snickeriföretag baserat i Emmaboda, registrerat 2018. Verksamheten omfattar byggnadsarbeten och snickeritjänster, vilket är en bransch med konjunkturkänslighet och konkurrens. De relativt låga siffrorna tyder på ett mindre företag eller en enskild firma.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -36 906 SEK till en vinst på 86 916 SEK, en positiv förändring på 123 822 SEK. Denna vändning till lönsamhet är den mest positiva indikatorn.

Soliditet: Soliditeten på 46,2% är god och indikerar att företaget har en stabil kapitalstruktur med nästan hälften av tillgångarna finansierade med eget kapital, vilket ger ett visst motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 103 178 SEK till 179 741 SEK, en tillväxt på 76 563 SEK. Denna förbättring drivs främst av årets vinst, vilket stärker företagets balansräkning.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 1 556 412 SEK till 1 272 092 SEK, en nedgång på 284 320 SEK (-18,3%). Detta kan tyda på färre projekt, lägre priser eller en strategisk omriktning.

Huvudrisker

  • Omsättningsminskningen på 284 320 SEK är en betydande risk och kan indikera att företaget tappar marknadsandelar eller att efterfrågan på dess tjänster minskar.
  • Tillgångarna minskade med 7 977 SEK till 389 213 SEK, vilket kan tyda på avveckling av maskiner eller lager och begränsar framtida kapacitet.
  • Företagets relativt låga omsättning på 1,3 miljoner SEK gör det sårbart för enskilda projektavbräck eller förseningar i betalningar.

Möjligheter

  • Den starka resultatförbättringen med 123 822 SEK visar att företaget har god förmåga att generera vinst även vid lägre omsättning, vilket är en styrka.
  • Den höga soliditeten på 46,2% ger företaget goda förutsättningar att ta lån för investeringar eller klara av eventuella framtida förluster.
  • Tillväxten i eget kapital med 76 563 SEK ger en buffert för att investera i marknadsföring eller utrustning för att vända den negativa omsättningstrenden.