2 138 194 SEK
Omsättning
▼ 14,6%
590 727 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 444,9%
95,7%
Soliditet
Mycket God
25,9%
Vinstmarginal
Mycket Hög
200 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-06-30

Substansvärdering

Tillgångar:1 168 421 SEK
Skulder:-50 267 SEK
Substansvärde:1 118 154 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en anmärkningsvärt stark finansiell utveckling trots en minskad omsättning. Den dramatiska resultatförbättringen på 444,9% och den höga soliditeten på 95,7% indikerar ett mycket effektivt och kapitalstarkt företag som lyckats omvandla en lägre omsättning till en betydligt högre lönsamhet. Tillgångs- och eget kapital-tillväxten visar på en stark balansräkningsutveckling.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver verksamhet inom bygg och måleri, vilket tyder på att det är ett mindre entreprenadföretag med fokus på renovering och underhåll. Denna typ av verksamhet är ofta projekthanterad med varierande omsättning mellan år men kan generera goda marginaler vid effektiv drift.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 108 404 SEK till 590 727 SEK, en ökning med 482 323 SEK. Denna förbättring visar på betydligt bättre kostnadskontroll eller mer lönsamma projekt.

Soliditet: Soliditeten på 95,7% är exceptionellt hög och indikerar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimala skulder. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 648 800 SEK till 1 118 154 SEK, en tillväxt på 469 354 SEK. Denna ökning kommer främst från årets starka resultat.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 2 503 491 SEK till 2 277 742 SEK, en nedgång på 225 749 SEK (-9,0%). Detta kan tyda på färre projekt eller mindre omfattande uppdrag under året.

Huvudrisker

  • Minskad omsättning på 225 749 SEK kan indikera konkurrensproblem eller minskad efterfrågan
  • Mycket hög soliditet kan tyda på underutnyttjat kapital och försiktig expansionsstrategi

Möjligheter

  • Exceptionellt stark vinstmarginal på 25,9% visar på mycket effektiv verksamhet
  • Kraftig resultatökning med 482 323 SEK ger goda förutsättningar för framtida investeringar
  • Hög soliditet på 95,7% ger utrymme för expansion eller investeringar utan extern finansiering