334 929 SEK
Omsättning
▲ 41,1%
313 418 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 88,9%
89,2%
Soliditet
Mycket God
93,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 678 814 SEK
Skulder:-181 021 SEK
Substansvärde:1 497 793 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga lönsamhetsmått och imponerande tillväxttakt. Den extremt höga vinstmarginalen på 93,6% indikerar en mycket kostnadseffektiv verksamhet där nästan hela omsättningen går till resultat. Soliditeten på 89,2% är mycket stark och visar att företaget i princip är skuldfritt. Alla nyckeltal visar tydliga förbättringar från föregående år, vilket pekar på en mycket positiv utveckling.

Företagsbeskrivning

Företaget är ett konsultföretag inom byggsektorn som verkar med fokus på specialistkompetens. Den extremt höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva konsultverksamheter där personalens kompetens är huvudtillgången och direkta kostnader är låga jämfört med intäkterna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från 165 879 SEK till 313 418 SEK, en ökning med 88,9% som visar en mycket effektiv kostnadskontroll och förbättrad lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 89,2% är exceptionellt hög och indikerar ett mycket stabilt företag med minimala skulder. Detta ger företaget god finansieringskapacitet och låg finansiell risk.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 1 299 306 SEK till 1 497 793 SEK, en tillväxt på 15,3% som främst drivs av det starka resultatet och kvarhållet vinst i företaget.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 237 321 SEK till 334 929 SEK, en tillväxt på 41,1% vilket visar en stark marknadsutveckling och ökad verksamhetsvolym.

Huvudrisker

  • Den extremt höga vinstmarginalen kan vara svår att upprätthålla långsiktigt i en konkurrensutsatt bransch
  • Företagets lilla storlek gör det sårbart för förlust av nyckelpersoner eller större kunder
  • Begränsad omsättningsvolym trots hög tillväxttaktsignal om en nischverksamhet med begränsad skalbarhet

Möjligheter

  • Mycket stark balansräkning med 1 497 793 SEK i eget kapital ger utrymme för investeringar och expansion
  • Omsättningstillväxt på 41,1% visar stark efterfrågan på företagets tjänster
  • Exceptionell lönsamhet ger möjlighet till snabb kapitalackumulering för framtida tillväxtsatsningar

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt (+41,1%), resultattillväxt (+88,9%), eget kapitaltillväxt (+15,3%) och tillgångstillväxt (+14,4%). Den samlade bilden visar ett företag i stark tillväxtfas med förbättrad lönsamhet och stärkt balansräkning.