761 953 SEK
Omsättning
▼ 12,8%
115 623 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 29,6%
46%
Soliditet
Mycket God
15,2%
Vinstmarginal
Hög
75 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-22

Substansvärdering

Tillgångar:256 924 SEK
Skulder:-139 845 SEK
Substansvärde:117 079 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en motstridig ekonomisk bild med en hög vinstmarginal men samtidigt en tydlig negativ trend i de flesta nyckeltal. Omsättningen har minskat med 12,8% och resultatet har fallit med nästan 30%, vilket indikerar en svårare period trots att den absoluta lönsamheten fortfarande är god. Den kraftiga minskningen av eget kapital med 24,7% är särskilt anmärkningsvärd och tyder på att vinsten inte har varit tillräcklig för att täcka eventuella utdelningar eller förluster. Den positiva tillgångstillväxten på 21,4% kan bero på investeringar, men dessa har ännu inte gett avkastning i form av högre omsättning eller resultat.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver hovslageri och smidesarbeten, en nischad verksamhet med fokus på hästar och traditionellt hantverk. Detta är ofta en mindre skalningsbar verksamhet med en specifik kundbas, vilket kan förklara den begränsade omsättningsstorleken och känsligheten för konjunktursvängningar inom hästnäringen.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 164 341 SEK till 115 623 SEK, en minskning på 48 718 SEK eller 29,6%. Denna kraftiga nedgång, som är större än omsättningsminskningen, antyder ökade kostnader eller lägre marginaler på utförda arbeten.

Soliditet: En soliditet på 46,0% anses vara god och visar att nästan hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en buffert mot obetalda räkningar och är en positiv indikator trots de negativa trenderna.

Eget kapital: Eget kapital sjönk från 155 473 SEK till 117 079 SEK, en minskning på 38 394 SEK. Eftersom resultatet var positivt (115 623 SEK) men kapitalet minskade mer, indikerar detta sannolikt att det har gjorts utdelningar till ägarna.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 873 614 SEK till 761 953 SEK, en nedgång på 111 661 SEK eller 12,8%. Detta tyder på färre kundorder eller lägre priser under räkenskapsåret.

Huvudrisker

  • Kontinuerlig nedgång i omsättning på 111 661 SEK och resultat på 48 718 SEK utgör den främsta risken för företagets långsiktiga lönsamhet.
  • Kraftig erosion av eget kapital med 38 394 SEK, vilket minskar företagets finansiella styrka och buffert mot oförutsedda händelser.
  • Verksamheten är nischad och sannolikt känslig för konjunkturer inom lantbruk och hästnäring, vilket kan förklara den negativa utvecklingen.

Möjligheter

  • Företaget uppvisar fortfarande en hög vinstmarginal på 15,2%, vilket visar på en effektiv verksamhet när order finns.
  • Tillgångarna ökade med 45 350 SEK till 256 924 SEK, vilket kan indikera produktiva investeringar i maskiner eller lager som kan bära frukt framöver.
  • God soliditet på 46,0% ger ett starkt fundament för att möta kortsiktiga utmaningar och genomföra en eventuell omställning.