963 604 SEK
Omsättning
▼ 48,9%
344 193 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 84,9%
63,9%
Soliditet
Mycket God
35,6%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:3 137 494 SEK
Skulder:-1 015 092 SEK
Substansvärde:1 549 949 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar på en betydande nedgång i både omsättning och resultat under 2023, vilket indikerar allvarliga utmaningar i den operativa verksamheten. Trots den höga vinstmarginalen på 35.6% och en stark soliditet på 63.9%, är de negativa tillväxttalen för omsättning (-48.9%), resultat (-84.9%) och eget kapital (-13.1%) oroande. Den marginella tillgångstillväxten på 3.5% är en positiv indikator men räcker inte för att kompensera för de andra nedgångarna. Företaget verkar befinna sig i en fas av kontraktion eller omstrukturering, möjligen på grund av externa faktorer som efterfrågeminskning eller interna förändringar.

Företagsbeskrivning

Aktiebolaget bedriver försäljning och produktion av sten och mineralprodukter samt relaterad entreprenadverksamhet och sömnadsarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta kapitalintensiv och cyklisk, med variationer baserade på byggsektorns konjunkturer. Företaget är etablerat sedan 2011, vilket utesluter att de låga siffrorna beror på att det är ett nystartat företag.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet föll från 2 274 062 SEK till 344 193 SEK, en minskning på 1 929 869 SEK. Den höga vinstmarginalen på 35.6% visar att företaget fortfarande är lönsamt per såld krona, men den totala vinsten har krympt avsevärt på grund av den lägre omsättningen.

Soliditet: Soliditeten på 63.9% är mycket stark och indikerar att företaget har ett lågt belåningsgrad och god finansiell stabilitet. Detta ger ett visst skydd mot kortsiktiga ekonomiska svårigheter.

Eget kapital: Eget kapital minskade från 1 784 438 SEK till 1 549 949 SEK, en nedgång på 234 489 SEK. Denna minskning är direkt kopplad till det lägre årets resultat, vilket påverkar företagets balansräkning negativt.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade kraftigt från 3 605 591 SEK till 966 094 SEK, en nedgång på 2 639 497 SEK eller 73.2%. Detta tyder på en dramatisk försämring av försäljningen eller att stora projekt avslutades under föregående år.

Huvudrisker

  • Kritisk minskning av omsättning med över 2.6 miljoner SEK, vilket hotar företagets långsiktiga överlevnad om trenden fortsätter.
  • Resultatet har sjunkit med nästan 1.9 miljoner SEK, vilket begränsar möjligheterna till framtida investeringar och utdelning.
  • Minskande eget kapital på 234 489 SEK försvagar företagets finansiella bas.

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 35.6% visar att företaget har en effektiv kostnadsstruktur och kan generera god avkastning när omsättningen återhämtar sig.
  • Soliditeten på 63.9% ger ett starkt kapitalunderlag för att möta kriser eller finansiera framtida tillväxt.
  • Tillgångarna ökade med 107 649 SEK till 3 137 494 SEK, vilket kan indikera investeringar som kan bära frukt i framtiden.