1 560 059 SEK
Omsättning
▲ 140,9%
204 741 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 35,6%
71,6%
Soliditet
Mycket God
13,1%
Vinstmarginal
Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-04

Substansvärdering

Tillgångar:429 247 SEK
Skulder:-121 789 SEK
Substansvärde:307 458 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamheten har under året haft ett jämnt inflöde av uppdrag inom bygg, murning, badrumsrenoveringar samt kakel och klinkers.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamheten har under året haft ett jämnt inflöde av uppdrag inom bygg, murning, badrumsrenoveringar samt kakel och klinkers.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark tillväxt och lönsamhet under sitt andra verksamhetsår. Den mer än fördubblade omsättningen från 647 741 SEK till 1 560 059 SEK, kombinerat med en hög vinstmarginal på 13.1%, indikerar en mycket framgångsrik marknadsinträdelse och effektiv verksamhetsstyrning. Den starka soliditeten på 71.6% och den snabba ackumuleringen av eget kapital pekar på ett företag med finansiell styrka och goda förutsättningar för fortsatt expansion.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom golv- och väggbeläggningsarbeten, inklusive badrumsrenoveringar samt arbete med kakel och klinkers. Denna typ av verksamhet är typiskt projektbaserad inom byggsektorn, vilket stämmer väl överens med den rapporterade starka tillväxten och lönsamheten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 151 048 SEK till 204 741 SEK, en ökning på 35.5%. Den positiva utvecklingen, även om den är lägre procentuellt än omsättningstillväxten, visar att företaget behåller en god lönsamhet trots snabb expansion.

Soliditet: En soliditet på 71.6% är mycket hög och indikerar ett företag med låg belåning och stor finansiell buffert. Detta ger goda förutsättningar att hantera eventuella konjunktursvängningar och investera i framtida tillväxt.

Eget kapital: Eget kapital mer än fördubblades från 144 934 SEK till 307 458 SEK, en tillväxt på 112.1%. Denna starka ökning är en direkt följd av det goda årets resultat och stärker företagets finansiella bas avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade kraftigt med 140.8% från 647 741 SEK till 1 560 059 SEK. Denna mer än fördubblade omsättning visar att företaget har etablerat sig snabbt på marknaden och lyckats skaffa sig ett betydande antal uppdrag.

Huvudrisker

  • Den snabba tillväxten på 140.8% kan innebära kapacitetsutmaningar och risk för kvalitetsförsämring om den inte hanteras noggrant.
  • Företagets verksamhet är sannolikt kopplad till den generella konjunkturen i byggsektorn, vilket gör det sårbart för en eventuell nedgång.

Möjligheter

  • Den exceptionella omsättningstillväxten på 1 560 059 SEK visar en stark marknadsposition och goda möjligheter att ytterligare expandera.
  • Den höga vinstmarginalen på 13.1% ger utrymme för framtida investeringar och konkurrenskraftiga priser.
  • Den mycket höga soliditeten på 71.6% ger utmärkta förutsättningar att finansiera fortsatt tillväxt, antingen genom egna medel eller lån.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka förbättringstrender: omsättning (+140.8%), resultat (+35.5%), eget kapital (+112.1%) och tillgångar (+88.9%). Detta pekar entydigt på ett företag i en mycket positiv expansionsfas med god lönsamhet och finansiell styrka.