2 242 689 SEK
Omsättning
▲ 1,5%
1 210 142 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 38,5%
92,2%
Soliditet
Mycket God
54%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:7 894 534 SEK
Skulder:-234 663 SEK
Substansvärde:5 824 871 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men oroande resultatutveckling. Den exceptionellt höga soliditeten på 92.2% och det starka eget kapital på 5.8 miljoner SEK indikerar ett mycket stabilt företag med låg belåning. Emellertid är den kraftiga resultatnedgången på 38.5% trots marginell omsättningsökning ett tydligt varningssignal som kan indikera ökade kostnader eller särskilda händelser som påverkat lönsamheten.

Företagsbeskrivning

Företaget är en läkarverksamhet som registrerades 2010 och verkar inom sjukvårdssektorn. Som specialistverksamhet har det typiskt höga lönsamhetsmarginaler men kan vara känsligt för regeländringar och kostnadsökningar inom hälso- och sjukvården.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk dramatiskt från 1 967 997 SEK till 1 210 142 SEK, en minskning med 757 855 SEK (-38.5%) trots nästan oförändrad omsättning, vilket tyder på betydande kostnadsökningar eller extraordinära utgifter.

Soliditet: Soliditeten på 92.2% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket välkapitaliserat med minimal skuldsättning, vilket ger stor finansiell styrka och motståndskraft.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 4 991 771 SEK till 5 824 871 SEK, en tillväxt på 833 100 SEK (+16.7%), vilket främst beror på att årets resultat tillförts kapitalet trots den kraftiga nedgången.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade marginellt från 2 208 599 SEK till 2 242 689 SEK, en tillväxt på endast 1.5% vilket indikerar en mogen verksamhet med begränsad omsättningstillväxt.

Huvudrisker

  • Kraftig resultatnedgång på 38.5% trots stabil omsättning indikerar allvarliga lönsamhetsproblem
  • Begränsad omsättningstillväxt på endast 1.5% kan tyda på mättad marknad eller konkurrenspress
  • Höga fasta kostnader inom läkarverksamhet kan försvåra anpassning till försämrad lönsamhet

Möjligheter

  • Exceptionellt stark soliditet på 92.2% ger utrymme för investeringar och expansion utan extern finansiering
  • Mycket hög vinstmarginal på 54.0% trots nedgång visar att kärnverksamheten fortfarande är mycket lönsam
  • Tillgångstillväxt på 12.2% till 7 894 534 SEK indikerar fortsatt kapitaluppbyggnad och investeringsförmåga