1 414 293 SEK
Omsättning
▲ 26,9%
569 703 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 112,5%
76,7%
Soliditet
Mycket God
40,3%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 617 322 SEK
Skulder:-377 282 SEK
Substansvärde:1 240 040 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med imponerande tillväxttakt i både omsättning och resultat. Den mycket höga vinstmarginalen på 40,3% indikerar en effektiv verksamhet med god prissättningsförmåga eller låga kostnader. Soliditeten på 76,7% är mycket stark och ger företaget god finansiell stabilitet. Alla nyckeltal pekar på en mycket positiv utveckling med förbättringar inom samtliga områden.

Företagsbeskrivning

Företaget verkar inom reparation och underhåll av anläggningsmaskiner i gruvindustrin, reparation och underhåll av motorfordon samt motortävlingsverksamhet. Denna kombination av verksamheter tyder på en specialiserad niche med potentiellt höga marginaler, särskilt inom gruvindustrins maskinunderhåll som ofta är en kritisk funktion för kunderna.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet fördubblades nästan från 268 068 SEK till 569 703 SEK, en ökning på 112,5% som indikerar utmärkt kostnadskontroll och/eller förbättrad prissättning.

Soliditet: Soliditeten på 76,7% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning, vilket ger god motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 787 722 SEK till 1 240 040 SEK, en tillväxt på 57,4% som främst drivs av det starka årets resultat och stärker företagets finansiella bas.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 1 114 257 SEK till 1 414 293 SEK, en tillväxt på 26,9% som visar en stark marknadsposition och ökad efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Företagets verksamhet är konjunkturkänslig och beroende av gruvindustrins investeringsvilja
  • Motortävlingsverksamheten kan vara säsongsbetonad och volatil i intäkter
  • Hög specialisering kan begränsa möjligheten att diversifiera vid nedgång i målgrupper

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal ger utrymme för investeringar och framtida expansion
  • Stark soliditet möjliggör investeringar i ny utrustning och verksamhetsutökning utan extern finansiering
  • 27% omsättningstillväxt visar att företaget tar marknadsandelar och har goda affärsmöjligheter

Trendanalys

Alla trender pekar på stark förbättring: omsättningstillväxt +26,9%, resultattillväxt +112,5%, eget kapital tillväxt +57,4% och tillgångstillväxt +27,9%. Denna konsekventa positiva utveckling över samtliga nyckeltal indikerar ett välskött företag i stark tillväxtfas.