551 084 SEK
Omsättning
▲ 121,3%
283 118 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 83,2%
69,7%
Soliditet
Mycket God
51,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
220 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-03-12

Substansvärdering

Tillgångar:393 225 SEK
Skulder:-119 343 SEK
Substansvärde:273 882 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark finansiell utveckling med mycket höga tillväxttakter inom alla nyckelområden. Omsättningen har mer än fördubblats och resultatet har ökat med över 80%, vilket indikerar en framgångsrik skalning av verksamheten. Den mycket höga vinstmarginalen på 51,4% och den starka soliditeten på 69,7% pekar på en effektiv och lönsam verksamhetsmodell. Företaget befinner sig i en tydlig expansionsfas med god finansiell hälsa.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver verksamhet inom föreläsningar, utbildning och idrott, vilket är en tjänsteorienterad bransch med relativt låga kapitalkrav. Den höga vinstmarginalen är typisk för kunskapsintensiva tjänsteföretag där lönsamheten drivs av specialistkompetens snarare än materiella tillgångar.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från 154 569 SEK till 283 118 SEK, en ökning med 83,2%. Denna förbättring, kombinerad med den höga vinstmarginalen, visar att företaget lyckats skala upp verksamheten utan att tappa lönsamhet.

Soliditet: Soliditeten på 69,7% är mycket stark och visar att företaget i hög grad finansieras med eget kapital. Detta ger låg finansieringsrisk och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 188 063 SEK till 273 882 SEK, en tillväxt på 45,6%. Denna förstärkning av kapitalbasen har huvudsakligen drivits av årets starka resultat på 283 118 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 248 972 SEK till 551 084 SEK, en tillväxt på 121,3%. Denna mer än fördubbling visar på en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljning.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten på över 120% kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan leda till kapacitetsutmaningar.
  • Företagets absoluta storlek är fortfarande begränsad med en omsättning på 551 084 SEK, vilket gör det sårbart för plötsliga förändringar i efterfrågan.
  • Verksamheten är troligen starkt beroende av nyckelpersoners kompetens och nätverk, vilket skapar personberoenderisk.

Möjligheter

  • Den mycket höga vinstmarginalen på 51,4% ger utrymme för framtida investeringar i tillväxt och expansion.
  • Den starka soliditeten på 69,7% ger goda förutsättningar att ta lån för ytterligare tillväxt om så önskas.
  • Den beprövade verksamhetsmodellen med hög lönsamhet kan skalas upp ytterligare genom att utöka utbildningsutbudet eller geografiskt reach.

Trendanalys

Alla nyckeltal visar starka positiva trender: omsättningstillväxt (+121,3%), resultattillväxt (+83,2%), eget kapital tillväxt (+45,6%) och tillgångstillväxt (+45,1%). Denna konsekventa positiva utveckling across all metrics indikerar en välbalanserad och hållbar tillväxt.