285 000 SEK
Omsättning
▼ 9%
-17 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 26,1%
52%
Soliditet
Mycket God
−6%
Vinstmarginal
Förlust
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:48 030 SEK
Skulder:-23 026 SEK
Substansvärde:25 004 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Företaget erhöll ett villkorat aktieägartillskott om 21 600 SEK under räkenskapsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2024) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med både positiva och negativa trender. Trots en minskad omsättning på 8,9% och en kraftig nedgång i tillgångar på 47,0%, visar företaget förbättringar i både resultat (+26,1%) och eget kapital (+22,3%). Den positiva soliditeten på 52,0% indikerar ett relativt stabilt kapitalunderlag trots förlusterna. Företaget verkar vara i en omställningsfas där det arbetar med att förbättra lönsamheten genom kostnadskontroll, samtidigt som verksamheten skalas ned.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver yoga, ayurvedisk hälsorådgivning, massage, behandlingar, andlig vägledning, healing samt anordnar kurser, workshops och föreläsningar. Det säljer även tillhörande produkter. Denna mångfacetterade verksamhet är typiskt för små hälso- och välmåendeföretag med tjänster och produkter.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades från en förlust på 23 000 SEK till en förlust på 17 000 SEK, en förbättring med 6 000 SEK eller 26,1%. Trots att företaget fortfarande går med förlust, visar trenden på framsteg i kostnadskontroll eller effektivisering.

Soliditet: Soliditeten på 52,0% är god och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital. Detta ger företaget en relativt stabil finansiell bas och bättre motståndskraft mot obetalda skulder.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 20 439 SEK till 25 004 SEK, en tillväxt på 4 565 SEK eller 22,3%. Denna förbättring, trots ett negativt resultat, förklaras av det erhållna villkorade aktieägartillskottet om 21 600 SEK.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade från 313 071 SEK till 284 536 SEK, en nedgång på 28 535 SEK eller 8,9%. Detta kan tyda på minskad efterfrågan, färre kunder eller en avsiktlig nedskalning av mindre lönsamma delar av verksamheten.

Huvudrisker

  • Omsättningen minskar och ligger nu på endast 284 536 SEK, vilket ifrågasätter verksamhetens kommersiella framgång.
  • Företaget gör fortfarande förlust på 17 000 SEK, vilket är ohållbart på lång sikt trots en förbättring.
  • Tillgångarna har mer än halverats från 90 593 SEK till 48 030 SEK på ett år, vilket kan indikera avveckling av tillgångar eller likvidation för att täcka förluster.

Möjligheter

  • Resultatet förbättras kraftigt (+26,1%), vilket visar att företaget kan kontrollera sina kostnader och är på väg mot break-even.
  • Eget kapital har stärkts av ägartillskott och förbättrats till 25 004 SEK, vilket ger en bättre finansiell buffert.
  • Den höga soliditeten på 52,0% ger företaget god kreditvärdighet och möjlighet att eventuellt säkra ytterligare finansiering om det behövs.