5 720 000 SEK
Omsättning
▼ 1,5%
540 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▼ 25,4%
82%
Soliditet
Mycket God
9,4%
Vinstmarginal
Stabil
600 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-14

Substansvärdering

Tillgångar:3 272 745 SEK
Skulder:-318 465 SEK
Substansvärde:2 670 280 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en blandad bild med starka balansräkningsnyckeltal men en negativ rörelsetrend. Den exceptionellt höga soliditeten på 82% och det ökade eget kapitalet indikerar ett stabilt företag med god finansiell hälsa. Emellertig uppvisar företaget en tydlig nedgång i lönsamhet med en resultatminskning på 25.4% trots en relativt stabil omsättning. Detta tyder på ökade kostnader eller minskade marginaler som utmanar företagets lönsamhet, även om vinstmarginalen fortfarande klassificeras som stabil.

Företagsbeskrivning

Företaget är verksamt inom plattsättning, bygg och rivning samt konsulterande verksamhet vid ny- och ombyggnation av badrum, kök och våtutrymmen. De säljer även kakel, klinker och tillhörande material. Denna typ av verksamhet är typiskt konjunkturkänslig och priskänslig, vilket kan förklara de fluktuerande resultaten.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet sjönk markant från 724 000 SEK till 540 000 SEK, en minskning på 184 000 SEK eller 25.4%. Denna nedgång är betydligt större än omsättningsminskningen, vilket pekar på tryckta marginaler eller ökade kostnader.

Soliditet: Soliditeten på 82.0% är exceptionellt hög och visar att företaget är mycket väl kapitaliserat med låg belåning. Detta ger stor finansiell styrka och motståndskraft mot nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade avsevärt från 2 259 041 SEK till 2 670 280 SEK, en ökning med 411 239 SEK eller 18.2%. Denna förbättring beror sannolikt på att årets vinst har lagts till kapitalet.

Nettoomsättning: Omsättningen minskade något från 5 814 957 SEK till 5 731 889 SEK, en minskning på 1.5%. Detta indikerar en stabil men något svagare försäljning under året.

Huvudrisker

  • Resultatet har minskat med 25.4% vilket är en betydande försämring av lönsamheten.
  • Omsättningen visar en negativ trend med en minskning på 1.5%, vilket kan indikera svagare efterfrågan eller konkurrenstryck.
  • Den stora resultatminskningen trots relativt stabil omsättning tyder på ökade kostnader eller sämre marginaler.

Möjligheter

  • Eget kapital ökade med 411 239 SEK till 2 670 280 SEK, vilket stärker företagets finansiella bas för framtida investeringar.
  • Soliditeten på 82.0% är en mycket stark styrka som ger utrymme för investeringar och ger förtroende hos leverantörer och kunder.
  • Tillgångarna ökade med 4.7% till 3 272 745 SEK, vilket visar en fortsatt investering i verksamheten.