482 919 SEK
Omsättning
▲ 773,2%
284 941 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 2 184,7%
60,6%
Soliditet
Mycket God
56,4%
Vinstmarginal
Mycket Hög
100 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-04-12

Substansvärdering

Tillgångar:430 749 SEK
Skulder:-169 597 SEK
Substansvärde:261 152 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Verksamhetens aktivitet har ökat och omsättningen landar på 482kkr. Rörelseresultatet landar på 285kkr.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Verksamhetens aktivitet har ökat avsevärt
  • Omsättningen landade på 505 469 SEK
  • Rörelseresultatet landade på 284 941 SEK

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt under det andra räkenskapsåret med en omsättningsökning på över 773% och en resultatökning på över 2 184%. Den mycket höga vinstmarginalen på 56,4% och den starka soliditeten på 60,6% indikerar en mycket lönsam och finansiellt sund verksamhet som har lyckats skala upp sin verksamhet betydligt från en mycket liten bas. Den snabba tillväxten och den höga lönsamheten tyder på att företaget har etablerat en stark marknadsposition eller fått ett genombrott i sin verksamhet.

Företagsbeskrivning

Bolaget bedriver åkerirörelse och entreprenader inom anläggning, vilket innebär transporter och anläggningsarbeten. Denna typ av verksamhet är ofta projektbaserad och kapitalintensiv på grund av behovet av fordon och maskiner, vilket gör den höga soliditeten och den starka resultatutvecklingen särskilt imponerande.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades kraftigt från 12 472 SEK till 284 941 SEK, en ökning med 272 469 SEK eller 2 184.7%. Den extremt höga vinstmarginalen på 56.4% indikerar mycket effektiv kostnadskontroll och/eller höga marginaler på projekten.

Soliditet: En soliditet på 60.6% är mycket stark och indikerar att större delen av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget god kreditvärdighet och motståndskraft mot ekonomiska nedgångar.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 34 904 SEK till 261 152 SEK, en förbättring med 226 248 SEK eller 648.2%. Denna starka tillväxt har i huvudsak drivits av den mycket höga vinsten under året, vilket stärker företagets balansräkning avsevärt.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade dramatiskt från 55 307 SEK till 505 469 SEK, en ökning med 450 162 SEK eller 773.2%. Detta visar ett kraftigt genombrott på marknaden och en betydande ökning av verksamhetsvolymen.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt och kan innebära kapacitetsutmaningar.
  • Företagets verksamhet är fortfarande relativt liten med en omsättning på 505 469 SEK, vilket gör det sårbart för förlust av större kunder eller projekt.

Möjligheter

  • Den exceptionella lönsamheten med en vinstmarginal på 56.4% ger utrymme för framtida investeringar och expansion.
  • Den starka balansräkningen med hög soliditet skapar goda förutsättningar för att ta lån till ytterligare tillväxt om så önskas.
  • Trenden med mycket stark förbättring inom alla nyckeltal indikerar en mycket positiv utveckling som kan byggas vidare på.

Trendanalys

Alla trender visar mycket stark förbättring: omsättningstillväxt (+773.2%), resultattillväxt (+2184.7%), eget kapital tillväxt (+648.2%) och tillgångstillväxt (+42.6%). Denna konsekvent positiva utveckling över alla nyckeltal indikerar en mycket hälsosam och expansiv fas för företaget.