2 221 060 SEK
Omsättning
▲ 7,7%
507 237 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 22,9%
56,4%
Soliditet
Mycket God
22,8%
Vinstmarginal
Mycket Hög
250 000 SEK
ÅRETS UTDELNING
2024-05-23

Substansvärdering

Tillgångar:910 888 SEK
Skulder:-349 604 SEK
Substansvärde:331 284 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en mycket positiv utveckling med starka resultatförbättringar på alla fronter. Den höga vinstmarginalen på 22,8% och soliditeten på 56,4% indikerar ett välskött företag med god lönsamhet och finansiell stabilitet. Omsättningen växer stadigt med 7,7% medan resultatet ökar betydligt snabbare (+22,9%), vilket tyder på förbättrad effektivitet och skalfördelar. Företaget har etablerat en sund finansiell bas efter tre verksamhetsår.

Företagsbeskrivning

Företaget bedriver snickeriverksamhet med säte i Malmö och registrerades 2020. Snickeribranschen är typiskt projektbaserad med variation i omsättning beroende på projektstorlek och antal pågående uppdrag. Den höga vinstmarginalen indikerar att företaget kan ha specialiserat sig på kvalitetsarbeten eller hittat en lönsam nisch.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades markant från 412 614 SEK till 507 237 SEK, en ökning på 22,9% som indikerar bättre lönsamhet och kostnadskontroll trots den måttliga omsättningstillväxten.

Soliditet: Soliditeten på 56,4% är mycket stark och visar att mer än hälften av tillgångarna finansieras med eget kapital, vilket ger låg belåningsgrad och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 290 315 SEK till 331 284 SEK, en tillväxt på 14,1% som främst drivs av årets starka resultat och stärker företagets finansiella grund.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 2 063 049 SEK till 2 221 060 SEK, en tillväxt på 7,7% som visar en stabil kundbas och efterfrågan på företagets tjänster.

Huvudrisker

  • Tillgångarna växte endast med 0,8% vilket kan indikera begränsade investeringar i ny utrustning eller kapacitetsutökning
  • Bygg- och snickeribranschen är konjunkturkänslig och kan påverkas av nedgångar i bostadsmarknaden

Möjligheter

  • Mycket hög vinstmarginal på 22,8% ger goda förutsättningar för framtida investeringar och expansion
  • Stark resultattillväxt på 22,9% visar på god operativ effektivitet och potential för ytterligare lönsamhetsförbättringar
  • Hög soliditet ger möjlighet till finansiering av expansion eller större projekt utan extern finansiering

Trendanalys

Alla nyckeltal visar FÖRBÄTTRING: omsättning (+7,7%), resultat (+22,9%), eget kapital (+14,1%) och tillgångar (+0,8%). Trenden är entydigt positiv med särskilt stark resultatutveckling som överträffar omsättningstillväxten, vilket indikerar förbättrad lönsamhet och operativ effektivitet.