1 013 000 SEK
Omsättning
▲ 41,7%
172 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 847,8%
19%
Soliditet
Stabil
17,1%
Vinstmarginal
Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:1 216 431 SEK
Skulder:-957 713 SEK
Substansvärde:126 318 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade under verksamhetsåret.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionellt stark förbättring från ett svagt tidigare år med betydande tillväxt inom alla nyckeltal. Den dramatiska ökningen av tillgångar med över 600% kombinerat med en omsättningstillväxt på 41,7% och en vändning från förlust till stark vinst indikerar en genomgripande positiv förändring, möjligen genom ett större projekt eller en strategisk omstrukturering. Trots den imponerande tillväxten kvarstår en relativt låg soliditet som en utmaning.

Företagsbeskrivning

Bolaget verkar inom reklam, marknadsföring och grafisk design med säte i Stockholm. Branschen är konjunkturkänslig och präglas av konkurrens, vilket gör den starka resultatförbättringen och omsättningstillväxten anmärkningsvärt positiva tecken.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet förbättrades dramatiskt från en förlust på -23 000 SEK till en vinst på 172 000 SEK. Denna vändning på 847,8% indikerar en mycket effektivare verksamhet och bättre kostnadskontroll.

Soliditet: Soliditeten på 19,0% är måttlig och indikerar att företaget till stor del finansieras av skulder. Det är en förbättring från tidigare år men förblir en area att bevaka, särskilt med tanke på den enorma tillgångstillväxten.

Eget kapital: Eget kapital ökade från 86 954 SEK till 126 318 SEK, en tillväxt på 45,3%. Denna förbättring kan huvudsakligen härledas till den goda vinsten under året.

Nettoomsättning: Omsättningen ökade från 715 000 SEK till 1 004 577 SEK, en stark tillväxt på 41,7%. Detta visar på framgångsrik försäljning och att företaget har lyckats expandera sin verksamhet avsevärt.

Huvudrisker

  • Den låga soliditeten på 19,0% visar på en betydande skuldsättning vilket kan medföra finansiell sårbarhet vid försämrade konjunkturer.
  • Den extremt höga tillgångstillväxten på 611,5% (från 170 969 SEK till 1 216 431 SEK) kan tyda på en stor investering; om den inte genererar tillräckligt med avkastning kan den bli en belastning.
  • Företagets framgång verkar bero på ett fåtal stora projekt eller kunder, vilket skapar koncentrationsrisk.

Möjligheter

  • Den exceptionella resultattillväxten på 847,8% visar på en mycket lönsam verksamhetsmodell med potential för fortsatt expansion.
  • Omsättningstillväxten på 41,7% till 1 004 577 SEK visar på stark marknadsposition och goda möjligheter att ytterligare öka marknadsandelen.
  • Den starka vinstmarginalen på 17,1% klassificerad som 'Hög' ger företaget goda förutsättningar att finansiera framtida tillväxt internt.

Trendanalys

Alla trender pekar entydigt på en kraftig förbättring (FÖRBÄTTRING). Omsättning, resultat, eget kapital och tillgångar har alla ökat avsevärt, vilket skildrar ett företag i en mycket positiv accelerationsfas. Nyckeln blir att upprätthålla denna momentum.