373 000 SEK
Omsättning
▲ 384,4%
240 000 SEK
Resultat efter finansnetto
▲ 1 500%
56,8%
Soliditet
Mycket God
64,2%
Vinstmarginal
Mycket Hög
0 SEK
ÅRETS UTDELNING
Ingen utdelning

Substansvärdering

Tillgångar:384 963 SEK
Skulder:-166 400 SEK
Substansvärde:218 563 SEK

ℹ️ Om substansvärdering

Vad det är: Substansvärdering baseras på företagets tillgångar minus skulder enligt balansräkningen. Det representerar det värde som skulle återstå om företaget likviderades.

Begränsningar: Denna metod tar inte hänsyn till framtida kassaflöden, immateriella tillgångar (som varumärken eller kundrelationer), eller företagets lönsamhet. Den kan underskatta värdet för lönsamma företag och överskatta värdet för företag med gamla eller svårvärderade tillgångar.

Viktiga händelser

Händelser under verksamhetsåret

Under året har bolaget haft en lyckosam satsning som genererat ett flertal nya uppdrag, varav bolagets omsättning har ökat och resultatet följt.

Händelser efter verksamhetsåret

Inga väsentliga händelser rapporterade efter verksamhetsåret.

Analys av viktiga händelser

  • Bolaget har haft en lyckosam satsning som genererat ett flertal nya uppdrag
  • Den lyckade satsningen har direkt resulterat i den starka ökningen av både omsättning och resultat

Finansiell analys av senaste bokslutet (2023) i

Sammanfattning

Företaget visar en exceptionell tillväxt och lönsamhet under 2023, vilket indikerar en mycket framgångsrik verksamhetsutveckling. Den dramatiska ökningen i både omsättning och resultat tyder på att företaget har genomfört en lyckad expansion av sin verksamhet. Den höga soliditeten på 56,8% kombinerat med en vinstmarginal på 64,2% placerar företaget i en mycket stark finansiell position. Denna utveckling är särskilt anmärkningsvärd eftersom företaget fortfarande är relativt ungt (registrerat 2021).

Företagsbeskrivning

Bolaget är ett konsultföretag inom hållbar modeproduktion, verksamt sedan 2021. Verksamheten innebär sannolikt rådgivning kring miljövänliga produktionsmetoder, materialval och hållbarhetscertifieringar inom modebranschen, vilket är en växande marknad.

Finansiella Nyckeltal

Resultat: Resultatet har förbättrats avsevärt från 15 000 SEK till 240 000 SEK, en ökning på 1500,0%. Den extremt höga vinstmarginalen på 64,2% indikerar en mycket effektiv och lönsam verksamhetsmodell.

Soliditet: Soliditeten på 56,8% är mycket god och indikerar att mer än hälften av företagets tillgångar finansieras med eget kapital. Detta ger företaget ett starkt skydd mot ekonomiska nedgångar och god kreditvärdighet.

Eget kapital: Eget kapital har stärkts betydligt från 31 761 SEK till 218 563 SEK, en tillväxt på 588,1%. Denna ökning är direkt kopplad till det starka resultatet och förbättrar företagets finansiella stabilitet.

Nettoomsättning: Omsättningen har ökat dramatiskt från 77 697 SEK till 373 254 SEK, en tillväxt på 384,4%. Detta visar en mycket stark marknadsacceptans och framgångsrik försäljningsutveckling.

Huvudrisker

  • Den extremt höga tillväxttakten kan vara svår att upprätthålla på lång sikt
  • Företagets framgång verkar bero på en specifik satsning, vilket skapar koncentrationsrisk om denna modell skulle bli mindre effektiv
  • Som ett relativt litet företag med begränsade tillgångar (384 963 SEK) kan det vara sårbart för plötsliga marknadsförändringar

Möjligheter

  • Den exceptionellt höga vinstmarginalen på 64,2% ger utrymme för framtida investeringar och expansion
  • Den starka tillväxten från 77 697 SEK till 373 254 SEK visar på betydande skalpotential i verksamheten
  • Företagets fokus på hållbar modeproduktion positionerar det väl i en växande marknadsnisch
  • Den höga soliditeten på 56,8% ger goda förutsättningar för att säkra finansiering till förmånliga villkor